ana sayfa > Dernek Faaliyetleri, Haberler > 1. ve 5. Bölge Isınma Faturalarındaki Adaletsizlik

1. ve 5. Bölge Isınma Faturalarındaki Adaletsizlik

Cuma, 03 Şub 2012 iskayad yorum ekle

Kışın başlamasıyla birlikte en çok sorun yaşayan bölgelerin başında 1. ve 5. bölge geliyor. Bunun en büyük nedeniyse mutfaklardaki sayaçlar ile okuma için anlaşılan firmanın(DAF) farklı olması. Farklı firma olmasından dolayı 1. ve 5. bölgede merkezi okumalar gerçekleştirilememiş, apartman görevlilerin daire daire dolaşıp tuttukları notlara göre hatalı faturalandırma yapılmıştı. Hatta boş olan ve girip okunamayan dairelere olmayan kwh değerlerinden faturalar gönderilmişti. Bu sorun aylar geçmesine rağmen halen çözülemedi. Bu hafta ise Emlak Yönetim bu bölgelerde ısınma faturalarının bu kış eşit paylaştırılıp daha sonrasından dairelerin yakma oranlarına göre mahsuplaşılacağını duyurdu. Ancak şuana kadar bir türlü çözülemeyen sorunun kış sonunda nasıl mahsuplaştırılacağı büyük bir soru işareti. Konunun kış sonunda da çözülemeyip geriye dönük oldu bittiye getirileceği yönünde büyük endişe taşıyoruz. Ortada büyük bir adaletsizlik söz konusu. Bazıları yaktıklarından az fatura ödeyecekken çoğu kişi de yaktığından fazla fatura ödemek zorunda kalacak. Ayrıca şuan eşit paylaşılıyor olmasından dolayı dairelerde tasarruflu ısınma konusuna da çok fazla dikkat edilmeyecektir. Konuyla ilgili forumumuzda imza kampanyası başlatmayı ve alternatif çözümlerle iligli fikir alışverişi için bir başlık oluşturduk. İlgili başlığa buraya tıklayarak gidebilir ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kapılara astıkları duyurularla ilgili fotoğraflar aşağıda.

Dilekçe Örneği:

Emlak Yönetim Hizmetleri ve Tic. A.Ş.’ye;
Kayaşehir Konutları sakinleri olarak şirket yönetim anlayışınızdan kaynaklanan birçok olumsuzluk yanında, ısınma sistemi ve faturalandırılması sürecinde izlediğiniz kanun dışı ve site sakinlerini mağdur eden işlemlerinizi, gerekli aksiyonların alınması için tarafınıza ihtaren bildiriyoruz. Site sakinleri olarak; sizlere ödediğimiz avans ve aidatların karşılığında, kanun ve yönetmeliklere uygun hizmet vermenizi rica ediyoruz.
- Kombi sistemi, ekonomik olması gerekirken, kazanlar bu konuda bilgisi olmayan personeliniz tarafından yüksek ısıda çalıştırılarak bina faturalarının yüksek gelmesine sebep olmaktasınız.
- Merkezi ısıtma ve paylaştırma sisteminin nasıl kullanılacağına dair sistem kurulmadan önce; hatalı, eksik ve birbiriyle çelişen bilgiler vermeniz tüm kat maliklerinin kafasını karıştırmıştır. Petek termostat vanasının 2. derecede olması gerektiği sistem başlamadan iletilmemiş, bazı personeliniz “yıldız/kar” konumunda olabileceğini dahi iletmiştir.
- Bizlerden tahsil ettiğiniz avans bütçe üst yazısında “Doğalgaz Merkezi Sistem Sayaçlarının Okunmasında Kullanılacak Cihazların Alınması ve Montajı” kalemi olmasına karşın bazı bölgelerde bu sistemin çalışmadığını ifade ediyorsunuz. Cihaz bedellerinin tarafımızca ödenmesine karşın çalışmamasının nedeni nedir? Yönetmeliğin 4. Madde g fıkrası gereği bu durumdan şirketinizin sorumlu olduğunu hatırlatmak istiyoruz.
- 1. ve 5. Bölgelerde merkezi okuma sisteminin çalışmaması neticesinde binaya gelen faturaların her daireye ortak bölüştürüleceğini bildirdiniz. Bu durumun “Merkezi Isıtma Ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelik”inin 11. Maddesine açıkça aykırı olduğunu bildirmek istiyoruz.
- Merkezi okuma sisteminin çalışmamasını ve yapılan manipülasyonları bahane gösterip faturaları her daireye eşit bölüştürmek gerek yönetmelik gerekse de yönetiminizin hizmet vermekle yükümlüğü olduğu biz daire sahiplerinin iradesine tamamen aykırılık teşkil etmektedir.
- Yapılması gereken, sizlere ödediğimiz aidatlarla aldığınız ücret ve yasal sorumluluğunuz gereği her daireye ait kullanımın merkezden ya da her daireden tek tek okunması, manipülasyon yapanların tespit edilmesi ve benzer bağımsız bölümlerin tüketimleri esas alınarak paylaştırma yapılmasıdır.
- Şirketinizin 8 aydır merkezi okuma sistemini test etmemiş olması, 3 aydır çalışan ısıtma sisteminin faturalandırma sürecine ilişkin düzgün bir sistem kurmamasının sonucu olarak oluşan bu karmaşadan zarar gören gene biz site sakinleri olmaktayız.
- Ayrıca, ısı sayaçlarından okunarak bölüştürme yapılan bölgelerde ise yönetmelikte belirtilen; ısıtma veya sıhhî sıcak su giderlerine ait bağımsız bölüm paylaşım bildirimleri icmali bina girişindeki ilan panosundan asgari üç gün süre ile liste halinde ilan edilmemiştir.

Sonuç olarak, ısınma faturaları ile ilgili dikte ettirmeye çalıştığınız çözümü kabul etmiyor ve sorunların daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Bölgemiz sorunlarının çözümü için, sorunları daha da büyütecek çözüm icat etmenizi değil biz site sakinlerinin de görüşü alınarak basiretli bir yönetim anlayışı içinde olmanızı temenni ediyoruz. Yukarıda belirtilen önerilerimizin titizlikle dikkate alınarak kanun ve yönetmeliklere uygun olarak gerekenlerin acilen yapılmasını ihtaren bildiririz.

Ad Soyad - Bölge – Daire No - İmza

Categories: Dernek Faaliyetleri, Haberler Tags:
 1. myviolin
  Perşembe, 09 Şub 2012 zamanında 11:26 | #1

  site yönetimi; personeliniz ve siz gerekli önlemleri almış olsaydınız ..herkese kafanıza göre adaletsizce bi fatura yansıtmazdnız..kurunun arasında yaş da yanıyo bu kadar adaletsiz ve insafsızca karar alamassınız … kaçak yakım yada adaletsiz bireyler var ..saat de ev içinde…kimseninde evine girilmiyor…o yüzden bulamıyoruz ..ama tespit edip bu kişileri yakalıycaz diye saçma bi cümle olamaz…herkes itiraz ediyor faturalar ödenmiyor mecbur bu tespiti yapmak zorundayız o yüzden eve girmemiz gerekiyor diyeceksiniz… ve saat kontrolü yapılacak.. kimse kimsenin parasını ödemek zorunda deyil…ben birdaha ki faturaya kadar bir değişiklik ve çözüm bulunmassa kusura bakmayın ama gazetemde yazarak deşifre etmek zorunda kalıcam..bu düpedüz haksızlıktır mazeretiniz ise en az şişme faturanız kadar mantık dışıdır..kabul etmiyorum ..

 2. ademalagoz
  Perşembe, 09 Şub 2012 zamanında 14:26 | #2
 3. ademalagoz
  Perşembe, 09 Şub 2012 zamanında 15:01 | #3

  cihan haber ajansına da intikal etmiş durumda

 4. yadigar
  Perşembe, 09 Şub 2012 zamanında 17:36 | #4

  toki bu 2. etabı nıye teslım etmıyor bır tarıh bıle vermıyor en son carsamba aradım 11 bolgeyı nezaman teslım dıye mart ayını soyledı ınsaallah dogru cıkar

 5. koton kargo
  Perşembe, 09 Şub 2012 zamanında 18:00 | #5

  faturalarla ilgili duyduklarım doğru ise gerçekden yazık insanlara biz fakirizdiye tokiden daire aldık ödeme taksitleri azdiye fatura 750 gelince ben ozaman gecekondu daha iyidi gerçekden enüstlere şikayet edelim

 6. koton kargo
  Perşembe, 09 Şub 2012 zamanında 18:04 | #6

  ben saatimi ayrı alırım kimseinen işim olmaz saçmalık neden saatleri üstümüze alıyozki madem birsürü deposito veripde madem öyle yönetim alsın kendi üstlerine herkes yaktığı kadar verir merkezi ısınma sıstemi birde iyi diyorlar nasıl iyiyse

 7. cerada
  Perşembe, 09 Şub 2012 zamanında 19:31 | #7

  hayretler içindeyim,hala daha peteklerini açmayanlar var ve yönetimler cezalardan bahsediyor kardeşim kimse takmıyo sizi…. bunların ceza falan artık umurunda değil ben aylık 150.00 tl altında yakıt yakmıyorum ısıtamıyorum evim en üst kat 4. kademede yaktım bu ay 300.00 tl altına düşmicek biliyorum … sağolsun alt komşu marifetmiş gibi ben hala yakmadım evim sıcak diyor bu nedir yaaa yapılması gereken yapılsın artık DAF tan cezai uygulamalar adı altında kapılara dağıtılan buroşürleri dağıtmayın kardeişm bakanmı var onlara,yaksan nolurki diyelim aylık 100.00 tl yak batarmısın kardeişim geldiğin yerde zaten kaç tl ödüyordun budamı çok allah aşkına …

 8. mertacap
  Cuma, 10 Şub 2012 zamanında 05:07 | #8

  yorumları okuyoruz ancak buyorumların sıtede azbuluyorum acaba ınsanların busıteden nekedarının haberıvarkı aslında bukonuda paylaşım sıtelerının nekadar etkılı olduğunu bılıyoruz bence dertlerımızı anlatabılmemızicın ınsanları busıteler konusunda bılınclendırmede fayda goruyorum

 9. myc_34
  Cuma, 10 Şub 2012 zamanında 18:01 | #9

  @cerada
  o ş….fsiz komşularımız peteklerini kapatmamış olsa bizde çok normal tutarlar ödicez onlar kapattığından dolayı sistem daha fazla çalışıp daha fazla gaz tüketiyormuş
  diger bölgelerde az fatura ödeyenler normal kullananlarmı sanıyorsunuz ya saati tıkalı haberi yok kullanıyor yada kasıtlı saatiyle oynuyor yada kapatıyor.
  şuan 5.bölgede yapılandan bende memnun değilim 5.bölge sakini olarak ama mantıklı düşündüğüm zaman bana iyi fikir gibi geliyor her kez fatura ödiyor bu durumda yakında yasa çıkıcak araştırma yaptım böyle bir şey var. :)

 10. yavuzdonmez
  Cuma, 10 Şub 2012 zamanında 18:54 | #10

  lütfen aşağıdaki yönetmeliği dikkatlice okuyunuz………………

  BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ

  BİRİNCİ BÖLÜM

  a) Projenin eksik veya hatalı olması veya standartlara uygun olmaması halinde, proje müellifleri; yapımın eksik veya hatalı olması veyahut standartlara uygun olmaması halinde ise, varsa yapı denetim kuruluşu ve yüklenici veya yapımcı firma, yetkileri oranında sorumludur.

  b) Sistemin uygun çalışmaması işletmeden kaynaklanıyor ise, bina sahibi, yöneticisi veya varsa enerji yöneticisi veya işletmeci kuruluş doğrudan sorumlu olur.

  c) İlgili idareler, sorumluluğun takip, tespit ve gereğinin yerine getirilmesi hususunda görevli ve yetkilidir.

 11. hcetiner
  Cumartesi, 11 Şub 2012 zamanında 11:34 | #11

  kayabaşı (11.12.13.14.15.16.17.)bölgelerindeki daireler hak sahiplerine 2012 yılının hangi ayında teslim edilecek? bilgisi olan cevap verirse sevinirim teşekkürler.

 12. gecerkenugradim
  Pazar, 12 Şub 2012 zamanında 06:12 | #12

  bu konular şikayetle çözülmez… dava etmek gerekir ADAM GİBİ aklı başında sözünden dönmeyen bir kaç kişinin dilekçe vermesi sorunu çözer, sktrlup gider bu şrfszler…. fırsatcılık yapıyor e cocukları, 2 gündür keyfim kaçtı… 6 ayda bir zam yapıyor toki,( konu meclis komisyonunun gündeminde)

  2. olay tokinin altında birileri kurmuş tezgahı bizlerin kanını emiyor… hangimizin kapıcısı, güvenliği, kamerası kaydı var, ALT gelir grubuna ÜST GELİR grubu muamelesi, ALT GELİR grubu adı altında TEZGAH kurmuşlar… buraya yazmak değil DAVA ETMEK, korkmayın… RIZAMIZIN dışında para toplanıyor…

  Birileri geçiniyor… dava etsek gerçek kişiler yanlarında çalışan üç-beş çalışana mağdur ederler… toplanan paraları iade eceklerini sanmıyorum, zarar gösterir. ardına düşmek ciddi bir takip.

  burada asıl olan ŞAHISdır.. şerefsiz köpekler.. HAK sahibinin rızası olmadan benim adıma masraf etmişler, ortak gider adı altında benden tahsil edecek. ANAHTARI verirkende muhtemelen bir kaç evraka imza attırıp kıçını sağlama almıya çalıcak…

  normal olanı hak sahiplerinin ortak bir kararı olur yönetim konusunda… birde ALT GELİR gurubuna dahil olabilmek için evraklarımızla TOKİ yi ikna ettik…

  Toki: 534+65 =595tl + elektrik(55)+su(50)+doğalgaz(50)+internet(29)+tel(30) + cep(30)gibi 950 tl’yi geçiyor…
  YEMEK = 200
  YOL = 100
  SOSYALLEŞME = SIFIR
  GENEL TOPLAM= 1109 TL

  bu rakamları herkesin vermesi muhtemel… veremiyen kısmaya gidecek.. doğalgazı kısmak, elektriği, suyu olabildiğince tasarruf etmek gerekecek..
  bir defa 470 tlden başladı taksit 530′a çıkmaması lazım… burda sorun var…
  ortak giderde elektrik, asansör temizlik(15tl dir) dışında ödeme benim için rızamın dışındadır…
  kapıcıya güvenliğe hiç ihtiyacım yok… kapıcının yakınıtı vs hiç ödüyemem… ORTAK GİDER ADI ALTINDA heriflerin doğal gaz faturalarınıda ödetiyorlardır bunlar…

  TOKİden de üç beştane çabulcudan da kimse korkmasın…
  KAT MÜLKİYET HAKKINDA ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLAYAN, RIZANIN DIŞINDA UYGULAMA YOK…

 13. ldemirbilek
  Pazar, 12 Şub 2012 zamanında 14:39 | #13

  6. Bölgede oturuyorum ve yeni DAF faturamı dün aldım ve şok oldum. Sadece Isınma gideri 267 TL. 10. bölgede de bir arkadaşım oturuyor. Ona ise yarı parası ya geliyor ya gelmiyor. Binaların cephelerinde de çok fark yok. Benim güney-doğu cephe, onun ise güney-batı…Dairem 3+1.

  Sizlere ısınma rakamı ne kadar gelmektedir ?

 14. brother
  Pazar, 12 Şub 2012 zamanında 19:41 | #14

  arkadaşlar bu ana para artışı konusunda bişey yapan varmı 2500 tl artış oldu 6 ayda bu nasıl bitecek bılmıyorum ana paradan 852 tl ödemiş oldum bu konu benı çok gerdı bu gerginliği tek benmi yasıyorum birde ısınma konusunda şunu sölim 2 aylık fatura 50 tl geldı 2. fatura ıse 1 aylık 46 tl geldı ben 4. bolgede oturuyorum saygılarımla

 15. myviolin
  Pazartesi, 13 Şub 2012 zamanında 12:34 | #15

  sızler benden aldıgınız 2 aylık yakıt tutarı 350 tl bunu carpı 54 yaparsanız 18 900 yapar sıtede ortalama 12 blok var beyki daha fazla topladıgınız paraları nakit saglamak icin boyle bi sistem kurmuslar her soyledımızı kabullenıyolar suratlarından ayakkabı yapsalar 250 sene gider burdakılerın ses kaydı ve resımlerı var hepsını basına verıp tv de bıze acıklasınlar dolandırıcı bunlar

 16. myc_34
  Pazartesi, 13 Şub 2012 zamanında 16:03 | #16

  @brother
  arkadaşım sana 2 faturanın toplam bedeli 50 tl ise senin saatin ya tıkalıdır ya kapatıyorsundur imkansız bir fatura senin saatin tıkalı ve bu temizlenmediği sürece senin yaktığını biz ödicez birim fiyatı üzerinden sana tavsiyem biran önce saatini temizlet hakka girmek istemiyorsan ;)

 17. temel55
  Perşembe, 16 Şub 2012 zamanında 15:06 | #17

  arkadaşlar ben 3.bölgede oturuyorum.yakıt ve sıcak su faturalandırılmasında haksızlıkların yapıldığını düşünüyorum.daf enenerji kişi başı faturalandırma bedeli 4.09 tl.olarak yapmaktadır.Fazla olduğuna inanıyorum.
  Neymiş o 4,09tl..
  Saatleri düzgün okusa gam yemiyeceğim ama 4 ay olacak hala binamızda daire sakinleri oturmasına mukabil
  ilk endeks:0
  son endeks:0
  tüketim:100kWh
  hatta ve hatta daire içinde yaşayan olamsına rağmen…
  tüketim: 0 kWh. fevkalade olabilmektedir.

  yani saatleri çalışmyor veya çalıştırılmıyor…

  Site yönetimi faturada birim fiatların tüketim endekslerine göre hesaplandığı söylenmektedir. ama 4.ayın faturalarını DAF gönderecek, yukarıda belirtmiş olduğum hataları bloklarda DAF hala yapıyor olacak.
  Derneğin ve Tokinin derhal olyalara el koyması gerktiğini düşünüyorum…
  Faturalarım şöyle..

  1.fatura 70tl.(sıcak su hariç)
  2.fatura 170tl.(16m3 sıcak su)
  3.fatura 155tl.(3m3 sıcak su)
  Blok toplam Endeksleri yanlış olduğuna göre bu ödediğim faturalar da yanlış o zaman…
  Daf ve Site Yönetimi biz daire sakinlerine olan güvenini kaybetmiştir…
  Toki Ve Derneğimizinde kaybetmesini istemüzük… :))

 18. Abdurrahman62
  Çarşamba, 22 Şub 2012 zamanında 12:14 | #18

  Toki Site yönetimi aracılığıyla akrabaları olan DAF Enerji firması ile kayaşehirde yaşayan insanları ısınma gideri adı altında hortumlamaları, bu bölgeden çok insanları kaçıracak. Belkide son çare insanlar bu şeklilde daire sahibi olucaz diye sevinirken, satmak zorunda kalıcaklar.

  Isınma sistemini ödemiyorum kapatın da diyemiyorsun, kombi taktırıcam da diyemiyorsun, adamlar istedikleri gibi at oynatıyorlar.

  Temizlikçiyi şikayet etsende hiçbirşey değişmiyor, yine aynı kişi işinde devam ediyor, kendi istedikleri elemanlar yerleştirlilmiş, yönetime ulaşamk tam bir problem 10 defa çaldırdım gündüz saati bakan olmadı.

  Gözünü seveyim Kiptaş ın yönetime gece yarısı telefon aç o saatte bile cevap veren görevli ile görüşürsün.

  Bu adamlar işi vurgun soygun, güya hesaplı sattıkları evlerin, acısını böyle millette fatura edip başka yollarla topluyorlar.

 19. garbatella
  Pazartesi, 21 May 2012 zamanında 00:09 | #19

  bence burada algılanması gereken şey komşunuzun saati ya da peteği ne kadar açtığı ya da açmadığı değildir. algılanması gereken bu sistemi üstlenen daf firmasının cebine daha ne kadar para indireceğidir. sadece okuma bedeli olarak daire başına 3 tl alıyorlarsa konuşulacak ve sorgulanacak olan komşunuz değil firma olmalıdır.nisan-mayıs arası her gün güneşli geçti ve hiç bir şekilde petekleri açmadık. gel gör ki yine ısınma bedeli gelmiş.demek ki adamların niyeti belli, milletin cebini söğüşlemek. yaz aylarına girdik, güneş sisteminden faydalanıp faturaları sıfırlayacaklar mı göreceğiz. buna rağmen hala faturlandırma yaparlarsa burada sıkıntı büyük olacak demektir.

 20. ademalagoz
  Pazartesi, 23 Tem 2012 zamanında 09:22 | #20

  evet yebi bir süprizle karşılaştık arkadaşıma sadece sıcak su parası 170 tl geldi… bana ise 103 tl geldi site yönetimi ve daf cevap veremiyor yapacak bir şey yok. ödeyeceksiniz deniyor… işte sahipsiz kayaşehirin halkı ezilmeye devam ediyor… sömürülmeye devam ediyor.. :( İGDAŞ’ a kullandığım su miktarını söyledim ne kadar gaz harcanır diye sordum 8-10 tl arası diye cevap adım…

yorum sayfaları
1 2 25977
 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.