ana sayfa > Dernek Faaliyetleri, Haberler > Derneğimiz “İSKAYAD” İl Milli Eğitim Müdürü’nü Ziyaret Etti

Derneğimiz “İSKAYAD” İl Milli Eğitim Müdürü’nü Ziyaret Etti

Çarşamba, 22 Ara 2010 iskayad yorum ekle

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Muammer YILDIZ ile 21/12/2010 günü makamında bir görüşme gerçekleştirdik. Dernek Başkanımız Sayın İlker BALÇIK ve eğitim komisyonu üyemiz Sayın Seval AKTURAN’ın samimi bir ortamda gerçekleştirdiği görüşmede, üyelerimizden forum vasıtasıyla elimize ulaşan soruları Sayın Milli Eğitim Müdürümüze ilettik.

Görüşmemizin başında dairelerimize taşınmayı dört gözle beklediğimizi, fakat bazı olumsuz gelişmelerden ötürü yeni bir ev sahibi olma sevinci tam olarak yaşamadığımız belirttik. Kayaşehir hakkında bilgi sahibi olan Sayın Yıldız, öncelikle şahsımız vasıtasıyla yeni daire sahibi olan bütün komşularımızı kutladı. Yeni bir ev sahibi olmamız sebebiyle mutluluk içerinde olmamız gerektiğini, sorunların zamanla çözüleceğini belirtti. Sıkça karşılaştığımız “Kayabaşı nerede ?” sorusunu Müdür Bey’den duymadık.

Bizden önce de Kayaşehir’deki eğitim çalışmalarıyla ilgili birkaç kişi ile görüştüğünü belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz, daire teslimleriyle birlikte bölgedeki okulların eğitime başlaması için gerekli çalışmaları başlattıklarını, bundan sonrada konunun takipçisi olacağını vurguladı.

Bu sene başında yaşadığı tatsız bir tecrübeyi de aktaran Yıldız, KİPTAŞ’ın İstanbul’da bir konut uygulamasını Eylül’de teslim edeceğini bildirmesiyle o bölgedeki okulu Eylül ayında eğitime hazır hale getirdiklerini, fakat evlerin teslim edilemediği için şu an öğrencisi olmayan okulun açık durumda olduğunu belirtti.

Üyelerimiz tarafından gönderilen e-postalar vasıtasıyla konu ile ilgili bilgi sahibi olduklarını ve şu aşamada TOKİ’nin okulları teslim etmesini beklediklerini, teslim aşamasında MEB’inde bazı ölçütlerinin olduğunu belirten YILDIZ, okulların gerekirse eksikleriyle teslim alıp, hemen eğitime başlatabileceklerini ve eksikliklerin zamanla tamamlanabileceğini vurguladı. Tabi ki bizler bu nokta okullarımızı eksiksiz olarak istediğimizi ilettik.

Bölgede ev sahibi olan öğretmenlerimizin bu okullarda görev almak istemesine çok olumlu yaklaşan Milli Eğitim Müdürümüz, bu arkadaşlarımızın görev yeri değişikliklerinde, mevcut kurumlarında sıkıntıya neden olmaması şartıyla, elinden gelen yardımı yapacağını söyledi.

Lise türündeki okulumuzun genel lise olarak hizmete açılacağını, ilerleyen aşamalarda bu okul türünün kapanmasıyla meslek lisesine dönüştüreceğini kaydetti.

Sizlerden gelen diğer soruları ilettiğimiz Sayın İl Milli Eğitim Müdürüz, okulların açılmasından sonra diğer problemlerin çözümünün kolay olacağını, okulların teslim alınıp açılmasının ardından diğer problemlerin bir an evvel çözülebileceğini vurguladı.

Sonuç olarak olumlu bir hava içerisinde geçen görüşmemiz süresince Sayın Yıldız’ın bizlere çok samimi davranması ve bundan sonraki aşamalardan bizleri bizzat haberdar edeceğini belirtmesi bizleri umutlandırdı. Şu an bizlerin evlerimizin teslimi beklediğimiz gibi MEB’de okulların teslimi bekliyor ve çalışmalarını bundan sonra başlayacak. Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli arkadaşımız konunun yakından takipçisi. Müdür Bey’in talimatlarıyla İlgili Müdür Yardımcıları ile işbirliği içerisinde çalışacak arkadaşımız da okullarımıza bir evvel kavuşabilmemiz için elinden geleni fazlasıyla yapacaktır. Görüşmemiz Sayın Dr. Muammer YILDIZ ile tanışmamız ve okulların biran evvel açılmasının önemini anlatabilmemiz sebebiyle verimli geçti. Bizlere vakit ayıran İl Milli Eğitim Müdürümüze teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Toplantı neticesinde derneğimizce oluşan görüşümüz okulların 2. yarıyıl eğitimine yetiştirilmesinin güç olduğu yönündedir. Bunda okulların halen Milli Eğitim’e Toki tarafından teslim edilmemiş olmasının etkisi büyüktür. Son olarak bu toplantının ayarlanmasında aracı olan ve tüm süreçlerinde yardımcı olan Uğur Tatlı (erfeyut) komşumuza teşekkür ederiz.

Categories: Dernek Faaliyetleri, Haberler Tags:
 1. SAFA
  Cumartesi, 25 Ara 2010 zamanında 09:07 | #1

  1 ETAPTAKİ OKUL İÇİN ÇOK DİKKATLİ OLMAK GEREK çünkü biz ilkyazılanrarız 1-de 10 kar bu adalar daki okullariçin koç önemli adım.

  Bu ziyaret için dernek yerkililerini kutlamak gerek. ama burada önemli olan dernek yöneticilerini kutlamadan öte, okullarla ilgili düzenlemelerdir. Ziyaretler ilgili olarak yazıyı yazan arkadaşın bir ifadesi önemli. Bu ifadeyi, bir eğitimci olarak değerlendirmek, hatta dernek yöneticileri ve Kayaşehir’e taşınıp orada yaşamını sürdürecek insanların çocuklarının geleceği için değerlendirmek istedim. İfade şöyle; “İl Milli Eğitim Müdürü….Lise türündeki okulumuzun genel lise olarak hizmete açılacağını, ilerleyen aşamalarda bu okul türünün kapanmasıyla meslek lisesine dönüştüreceğini kaydetti”. Şimdi, bu okulun nasıl bir meslek lisesine dönüşeceği çok önemli. Örneğin, bu civarda bir Anadolu Öğretmen Lisesi yok. Milli Eğitim bakanlığının bu civarda bir Anadolu Öğretmen Lisesi açmayı düşündüğü konuşulanlar arasında. Şimdi, eğer bahsedilen okul 5. etaptaki lise ise, burasının bir Anadolu Öğretmen Lisesi’ne dönüştürülmesi Kayaşehir’de oturan aileler için inanın çok önemli olacak. Bir defa bu okullar seçme okullar. Buradaki ailelerin çocukları iyi okullara gitmek için kilometrelerce yolu katetmeyecekler. Zamandan, servis ücretlerinden faydaları olacak. Öğretmen Okulları, bütçeleri geniş okullar. Veliler bu açıdan rahat edecekler. Başarılı öğrencileri seçtikleri için okulların üniversite başarıları yüksek olacak. Çocuklar burada daha iyi bir öğrenim görecekler. Ama üzülerek söyleyeyim ki, endüsri meslek ve ticaret meslek liselerinin ve düz liselerin durumu ortada. Bu kadar güzel bir binada Anadolu Lisesi veya Anadolu Öğretmen Lisesi olarak eğitim başlamalı. İstanbul’da endüstri veya ticaret anlamlarında meslek lisesi çok, ama nitelikli okullar az. Hele de yeni yerleşime açılmış, 60 bin kişinin oturacağı söylenen bu muhitte iyi bir okul olmalı. İyi bir okul, bu bölgeye her yönden kaliteli öğrenciyi çekecek, bölgenin cazibesini de artıracaktır. Bu konu çok ama çok önemli. Sayın Dernek yöneticileri, okul açılsın da nasıl olursa olsun dememeli, standardı yüksek bir okul olarak açılması için kamuoyu oluşturmalı, Kayaşehir’de oturacak hane sakinleri de bu konuda; İL Milli Eğitim’e, Sayın İstanbul Valisine, Sayın Milli Eğitim Bakanı Nimet Hanım’a, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü sayın Ömer Balıbey’e ve hatta Sayın Başbakan’a bu konuda samimi ve ısrarlı taleplerde bulunmalıdırlar, samimi e postalarını bu şahsiyetlere iletmelidirler. Bu fırsat bir daha ele geçmez. Okul nasıl açılırsa öyle devam eder. Unutmayalım ki, kaliteli eğitim, kaliteli eğitim kurumları semtin ve semtte yaşayan insanların geleceğidir. Lütfen bu konu ile çok ileri düzeyde ilgilenelim. tşk

 2. mabal
  Cumartesi, 25 Ara 2010 zamanında 14:41 | #2

  Mabal rumuzuyla yazdığım yazıyı, Safa rumuzlu arkadaş kendi görüşü gibi tekrar yayınlamış. Biz burada birbirimizin dediklerini tekrarlamaktan ziyade kamuoyu oluşturma adına, kendi görüşlerimizi yazmalıyız. Her görüş önemlidir, her görüş çeşitliliktir. Bu yüzden herkees kendi görüşünü açıklıkla yazmalı. Bu yaklaşım, ifade edilecek fikrin etkili olması açısından önemlidir. Herkes birbirinin dedğini tekrarlayacaksa bu etkili bir talep yöntemi olmaz. Dikkatlerinize…. Mabal61

 3. hasan tasdelen
  Cumartesi, 25 Ara 2010 zamanında 23:38 | #3

  Demek oluyok biz evler teslim edilse bile taşınmamız haziranın 15 inden önce olamaz yanlışmı anladım acaba…?

 4. 4321
  Pazar, 26 Ara 2010 zamanında 00:42 | #4

  emegı gecenlere tesekkur edıyorum…. okulların acılmama ıhtımalı cocuklarımızı ve aılelerı cok zor durumda bırakacaktır tokı evlerı ISTEYENE teslım etsın dıger komsularımıza da okullar tam olarak faal olduktan sonra eslım alma sansı tanısın boylece herkes mutlu olabılır sonucta okulların yetısmemesı tokının ayıbıdır okulsuz bı sehır olabılır mıı ARKADASLAR HEP BEREBER HAREKET EDERSEK BIZ KAZANIRIZ yoksa bızıde aynı husranlar beklemek de..

 5. Pazar, 26 Ara 2010 zamanında 13:14 | #5

  evler teslim edildiğinde ortak kullanım alanlarınında teslim edilmesi gerekmez mi * okullar açılmazsa bizleri çok zor günler bekliyor. o zaman haziran 15 ne kadar beklersek mağdur oluruz.

 6. biskin
  Pazar, 26 Ara 2010 zamanında 15:17 | #6

  “İl Milli Eğitim Müdürü….Lise türündeki okulumuzun genel lise olarak hizmete açılacağını, ilerleyen aşamalarda bu okul türünün kapanmasıyla meslek lisesine dönüştüreceğini kaydetti”. Bana düz liselerin kapanması fikri hiç de hoş gelmiyor. Yani çocuklarımazdan iyi eğitim alan ve dershanelerle de bunu takviye edenler buyursun gelsin Anadolu,fen ve Öğretmen liselerine, diğerlerine de haydi siz Meslek liselerine gidin bakim gibi. Ve ben de Meslek Lis.okudum meslek derslerinden diğer derslere çok az saat kalıyor yani Ünıversite giriş sınavında başarısız oluyorsunuz , size ÖSYM sınav da torna tezgahından yada cisimlerin nasıl taşlanacağı yada döküm ocakları sorulmuyor. Bölgemizeki okullar Anadolu diğer kısmı Meslek olsun ama bu defa okullar yetersiz kalabilir. Okul binalarından kalanı ilköğretim için ayrılır çoçuklar yine sıkış tıkış olmasın? Düz liselerin kapanması bana çok üzücü geliyor,her çocuk Anadolu Lisesine gidemeyebilir. Bu nasıl eğitim bilgisi olan varsa paylaşsın

 7. biskin
  Pazar, 26 Ara 2010 zamanında 15:31 | #7

  Bu işin başındakiler güzel birşeyler yapmaya calışıyolardır iyi niyetle tabi, ben her hangi bir yeri taşlamak icin yazmadım yanlış anlaşılmasın.Yani bu sistem bana ters geldi. İleride zenginleşebilir mi bu konuda aramız da bulunan egtimcilerden yada fikir sahiplerinden paylaşım istedim.

 8. ecevahir
  Pazar, 26 Ara 2010 zamanında 16:53 | #8

  Bölgemize has bir durum değil eğitim politikası gereği tüm Türkiye’deki düz liseler ya meslek ya anadolu olacak yani ilçe veya il milli eğitime kalmış bir karar değil.

 9. ecevahir
  Pazar, 26 Ara 2010 zamanında 16:54 | #9

  Türkiye çapında meslek lisesi / anadolu oranı %60 a %40 olacak.

 10. biskin
  Pazar, 26 Ara 2010 zamanında 19:11 | #10

  ecevahir :Türkiye çapında meslek lisesi / anadolu oranı %60 a %40 olacak.

  Ülkemizde %60 a %40 olması güzel. Bu demek ki düz liseler de Anadol lis.oluyor demek. Yani düz ve Anadolu diye geçenler birleşiyor anlamına geliyor ve buda eşit eğitim anlamına geliyor.Niye eşit diyorum çünkü öğretmen aynı kitap aynı. Anadolu yu kazanamayanlar düz e gidiyordu ve başaramadım piskolojisi ve aile de aynı kayıp. ney se ki %60 oranı ile bu olumsuzluk baya baya azalacak demek, zaten diğer %40 meslek lis.oranında talebi karşılayacagını düşünyorum. Verdiğiniz bilgiye çok sevindim teşekkür ederim.

 11. mabal
  Pazartesi, 27 Ara 2010 zamanında 09:57 | #11

  Arkadaşlar, okullarla ilgili meselenin özü, Kayaşehir 5. etapa kaliteli bir statüsü ve imkanları olan bir okulun açılmasını (Örneğin, bir Anadolu Öğretmen Lisesi gibi) talep etmektir. Bu semtin ihtiyacı da bu noktadadır. Mesele meslek lisesi yada başka bir konu değildir. Neden başka konulara giriyorsunuz.

 12. apostalakis
  Pazartesi, 27 Ara 2010 zamanında 16:31 | #12

  ne olursa olsun sonu çok güzel olsun herşey çocuklar için yersiz tartışmalara gerek yok

 13. cikklett
  Salı, 28 Ara 2010 zamanında 11:24 | #13

  merhabalar,
  öncelikle ayağınıza sağlık. eğer bir daha görüşme imkanınız olursa il ve ilçe milli eğitimle. sizden ricam okulu kurumlar arası atamaya açık tutmaları. ağustosta eğer kurumlar arasına açık olursa kurumumu değiştirip ilk tercihimle kayabaşına gelmek istiyorum. hem evim orada olacağı için ben rahat olurum hem de öğretmen sıkıntısı daha az yaşanır. bu arada ben edebiyat öğretmeniyim.

yorum sayfaları
1 2 15061
 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.