ana sayfa > Dernek Faaliyetleri, Genel Bilgiler > Derneğimiz İskayad Başakşehir Kent Konseyi’nde

Derneğimiz İskayad Başakşehir Kent Konseyi’nde

Pazartesi, 02 Oca 2012 iskayad yorum ekle

Başakşehir Kent Konseyi kuruldu. Kayaşehir’i temsilen İSKAYAD başkanı Sayın İlker Balçık bey de, Başakşehir Kent Konseyi’nde Yürütme Kurulu’nda görev almıştır. Derneğimizin Başakşehir Kent Konseyi’nde bulunmasıyla birlikte bölgemizin sorunları ve isteklerini daha iyi dile getirebilecek ve belediyenin çözüm üretmesine katkı sağlayabileceğiz.

Ayrıca, Kent Konseyi toplantısına İskayad başkan yardımcısı Tahsin Batur ve Saymanımız Metin Okutan’da iştirak etmişlerdir.

İSKAYAD Başkanı İlker Balçık’ın Başakşehir Kent Konseyi selamlama konuşması

Başakşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, 5393 sayılı Belediye Kanununun 76. maddesi gereğince; ilçedeki kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile mahalle muhtarlarının katıldığı bir toplantıyla Başakşehir Kent Konseyi kuruldu. Başakşehir Belediyesi Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda, ilçede faaliyet gösteren 59 kuruluşun katılımıyla kurulan Konsey üyeleri, Başakşehir ilçesinin gelişimi için çaba sarf edeceklerini belirtti.

Konseyin kurulması çalışmalarına öncülük eden Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, demokrasilerde birlikte yönetmenin en güzel örneklerinden biri olan Kent Konseyi’ne hertürlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Açılış konuşması yapan Uysal şunları söyledi: “Kent konseyini, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve birlikte yönetim ilkelerini hayata geçirme amacıyla kurmak istiyoruz. Yasa gereği biliyorsunuz, konseyin çalışmaları için ilk çağrıyı belediyelerin yapması gerekir. Biz de buraya belediye olarak ilçemizde bulunan tüm kurumları davet ettik. Konseyimizin yapacağı çalışmalar eminim ilçemize ciddi katkılar sunacaktır.”

Başakşehir ilçesinin temsil gücünün geliştirilmesinde, demokrasi kültürünün tabana yayılmasında kent konseyinin büyük katkısı olacağını söyleyen Uysal, uzlaşmanın tabanda kabullenilmesinde ve yaşanabilir bir şehir olmasında da ciddi fonksiyonlar icra edeceğine inandığını belirtti. Uysal, konseyin başkan ve yürütme kurulu belirlenirken ilçenin sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıklarının hesaba katılması gerektiğini de belirtti.

Başakşehir Kaymakam vekili Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy da kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından divan kurulu, yönetimi belirlemek için seçim yapılacağını, bunun için liste önerisi beklediklerini ve Kent konseyi başkanı ve yürütme kurulu için ayrı ayrı oylama yapılacağını belirtti. Başkanlık için aday gösterilen Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, delegelerden %95′e yakın oy alarak Kent Konseyi Başkanı seçildi. Yürütme kurulu için de Divana sunulan iki liste de oylandı.

Yapılan seçimlerin ardından Kent Konseyi Başkan ve Yürütme Kurulu Üyeleri şu şekilde oluştu:

BAŞKAN

Mevlüt Uysal (Başakşehir Belediye Başkanı)

YÜRÜTME KURULU (asil liste)

Zeki Ertürk (Başakşehir Spor Kulübü)

Ömer Özkan (Başak Mahallesi Muhtarı)

Muammer Çınar (Yeşilay Derneği)

Haluk Saçaklı (Bakay – Bahçeşehir İkitelli Yaşam Derneği)

Seyithan Kırmızı (Diyarbakır İli İlçeleri ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Tanıtma Derneği )

İlker Balçık (İskayad – İstanbul Kayabaşı Kentleşme Sosyal ve Kültürel Dayanışma Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği)

Osman Aydemir (Boğazköy Merkez Camii Yaptırma Yaşatma ve Kültür Derneği)

YÜRÜTME KURULU (yedek liste)

Sinan Çelikkol (İkitelli Onurkent Konut Yapı Koop. Birliği Hüseyin Yılmaz (Sinoplular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) Ahmet Sarıkurt ( İHH – İnsani Yardım Vakfı) Necati Püsür (Altınşehir ve Güvercintepe Mahalleleri Camiiler Birliği Derneği) İzzet Cankurt (Tokat Acısu Dernek Evi (Cem Evi)) Şakir Okudan (Ahmet Yesevi Camii Derneği) Hacı Dursun Ağaç (Bem-Bir-Sen)

KENT KONSEYİ YÖNETMELİĞİ

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/27177.html

Categories: Dernek Faaliyetleri, Genel Bilgiler Tags:
 1. kafkas
  Salı, 03 Oca 2012 zamanında 17:55 | #1

  öncelikle hayırlı olsun dileklerimi sunarım umarım dernek başkanımız ilk kent konseyi toplantısından kayabaşı köyü mevkiinde bulunan BAKIR ve ALÜMİNYUM dökümhanelerinden kayaşehire gelen ve içinde yoğun ağır metal barındıran özellikle 9 bölgede sis görüntüsünde üzerimize çöken hava kirliliği sorunumuzun çözümü konusunda bize sevindirici haberler getirir Allah kolaylık versin

 2. kafkas
  Salı, 03 Oca 2012 zamanında 18:02 | #2

  lütfen biz kayaşehir sakinleri olarak bu konuda Başakşehir belediyesini 4440669
  nolu telefondan arayıp bu konuda süratle çözüm isteyelim.ağır zehir içeren buhavayı ne bize nede çocuklarımıza solutmaya kimsenin hakkı yok bizler buraya temiz bir hava yeşil bir çevre için geldik hakkımızı arayalım

 3. admin
  Çarşamba, 04 Oca 2012 zamanında 11:44 | #3

  @kafkas
  Bu konu hakkında dernek oalrak girişimlerimiz daha önceden de olmuştu. Henüz somut bir gelişme olmadı ancak takipçisiyiz.

 4. Çarşamba, 04 Oca 2012 zamanında 12:36 | #4

  öncelikle tebrik ediyorum
  bu kadar hassas komşularımız olduğu için kendimizide şanslı hissetmeliyiz.

 5. kafkas
  Çarşamba, 04 Oca 2012 zamanında 19:46 | #5

  inanınki komşu hassasiyetten değil orada akşam saatlerinde filitrelerini kapatan işletmelerin olduğunu düşünüyorum.Orada çevre bakanlığına ve yahut belediyeye bir ölçüm yaptırabilirsek durumun vehameti dahada ortaya çıkacak .Ben balkonda sigara içerken dahi rahatsız oluyorum çocuğumun budumanı içine çektiğini düşünmek bile istemiyorum .Bir uydu kentin yanında bakır dökümhaneleri nasıl olur bilemiyorum ama buna müsade etmmeliyiz

 6. kayaevler
  Perşembe, 05 Oca 2012 zamanında 20:39 | #6

  kafkas :inanınki komşu hassasiyetten değil orada akşam saatlerinde filitrelerini kapatan işletmelerin olduğunu düşünüyorum.Orada çevre bakanlığına ve yahut belediyeye bir ölçüm yaptırabilirsek durumun vehameti dahada ortaya çıkacak .Ben balkonda sigara içerken dahi rahatsız oluyorum çocuğumun budumanı içine çektiğini düşünmek bile istemiyorum .Bir uydu kentin yanında bakır dökümhaneleri nasıl olur bilemiyorum ama buna müsade etmmeliyiz

  Unutmaki toki konutları Kayaşehire yapılmadan önce o iş yerleri oralarda vardı ayrıca şu anki evlerinizin olduğu yerler köylülerin arazileri idi,oralarda köylüler hayvanlarını otlatıp tarım yapıyorlardı ekmek paralarını kazanıyorlardı,Toki geldi insanları zorlayarak arsalarını aldı oralara konut yaptı ve yapmaya devam ediyor.Seningibilerde dağdan gelip bağdakini kovmaya çalışıyorsun,aynı durumda sen olsan ne yapardın,kazma olup hep kendinize eşmeyin testere olup bir karşındakine birde kendine çekin.Birde havanın kirlenmesinden bahsediyorsun zehirleniyoruz diyorsun,ne hikmetse birde balkona çıkıp sigara içtiğini söylüyorsun madem o kadar duyarlısın insanları düşünüyorsun,önce kendini düşünde içerek zehirlendiğin sigarayı bırak,kendisine faydası olmayanın başkasınada faydası olmaz.

 7. kafkas
  Cuma, 06 Oca 2012 zamanında 15:53 | #7

  kazma lafını size iade ederim öncelikle internet üzerinden insanlara kaba ithamlarda bulunmanızdan hangimizin dağdan geldiği anlaşılıyor . Burada 1000 yıl öncede romalılar yaşıyordu ona bakarsanız ama artık kayaşehirliler yaşıyor ve o işletmeler onların haklarına saygı göstermek zorunda burada konutların yapılması sizin bir rantınızı engellemiş galiba kimse hukuka rağmen zorla kimsenin malını gaspedemez parasını tıkır tıkır almıştır hepsi bensigara içerken kimseyi zehirlemiyorum senin çok sevdiğin o işletmeler binlerce insanı zehirliyor ve çevre kanununa hoplaya hoplaya uyacaklar. Ayrıca burada oturanlar artık oköylülerin sütünü yoğurdunu alıyor inşaatlarda bir sürü köylü ekmek yiyor çapalama işleri ve bir çok işte köylüler çalışıyor senin derdin köylü değil ama anlarlarsa çok daha iyi bir geçim kaynağı olabilir burası.

 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.