ana sayfa > Dernek Faaliyetleri, Genel Bilgiler > Derneğimiz İskayad Toki İle Görüştü

Derneğimiz İskayad Toki İle Görüştü

Salı, 14 Şub 2012 iskayad yorum ekle

2r1smDernek yönetimimizden İlker Balçık, Mehmet Özer ve Tahsin Batur bugün Toki İstanbul Daire Başkanı Niyazi Özdemir ile makamında görüşme gerçekleştirdi. Samimi bir ortamda yaklaşık 2 saat süren bu görüşmede aklımızdan geçen hemen hemen herşeyi sormaya çalıştık ve aldığımız yanıtları kısaca özetlemek gerekirse;

2.Etap Konutların Geçikme Nedenleri

Gecikmelerde en büyük etken bölgede bulunan gece konduların yıkılamaması,mahkemelere başvuran bazı gecekondu sahiplerinin ısrarla anlaşmak istememeleri olmuş ve bazı gecekondu sahipleri Cumhuriyet savcılarına kadar suç duyurusunda bulunmuş fakat uzun çabalar sonucunda bir yere kadar varılmış ve evlerin tamamlanma safhasına gelinmiştir.12.Bölgede yol üzerinde kalan 2 bina halen mahkemelik olmasına rağmen gecici olarak yol temini yapılarak teslim sürecine hazırlanma aşamasında gelindiği,yeni çıkacak dönüşüm yasaları ile cevre dahada düzgün bir görsel görünüme kavuşulacağı bilgisini aldık.

2.Etap Konut Teslim Tarihleri

Toki Teslim aşamalarına gelmiş ve bu günlerde yoğun bir çalışma içerisindeler.
24+6 Aylık süre içinde olmamızında etkisi ilede yaşanabilecek bir gecikme ile Kira ödeme zorunluluğunda olacaklarından dolayı,eksiksiz olarak daireleri önümüzdeki 3 ay içerisinde teslim edileceğini belirttiler.
Şubat ayı sonu itibari ile 15-16 bölgeler, sırası ile 14-13-11-12.bölge olarak teslim edilmesini planlamışlar aksi bir durum yaşanmaz ise sıralama bu şekilde olacak,en son 12.bölge teslimi yapılacak Nisan ayının son haftası yada Mayıs ayının ilk Haftası teslimlerin tamamı yapılmış olacağını öngörüyorlar.11-12-13- bölgelerin sıralaması değiebilir sonuc olarak mart nisan ayı içinde 3 bölge teslim edilmiş en son ise 12.bölge teslim edilecek.

2.Etap Okul ve Sosyal Donatıların Durumları

Sosyal donatıların geç ihale edilmesinden İstanbul Toki daireside oldukça dertli.İhale iznini ve tarihini belirlemek Ankara Toki sorumluluğunda olduğunu,ama bu sıkıntıların yaşanabileceğini ve ihalelerin erken yapılabilmesi için gerekli girişimleri yaptıklarını fakat Merkez Toki İdaresinden kaynaklı gecikmenin yaşandığını belirttiler.
20.etap ihalesinde gerçekleşen sosyal donatılar için,İnsaat şirketiyle görüştüklerini ve daireleri 2.plana bırakıp Okullara ağırlık vererek önümüzdeki sezona yetiştirmeleri için girişimde bulunmuşlar ve en öncelikli olarakta bu konu ile ilgileniyorlar.Biz İskayad olarak bu konudan dolayı yaşadığımız endişeyi kendilerine ilettik.

1.Etapta Yaşanan Isınma ve Fatura sorunları?

Bu konuya el atmışlar, konunun üzerinde yoğun bir şekilde çalışıldığını hatta bu sorunda payı bulunan bölge yöneticilerinin kendi aralarında rotasyon  yoluna gidildiğini ifade etti. Bu sistemin herkes için çok yeni olduğu için sayaçların daire içine yapılmasından, sayaç okumadaki sıkıntılara kadar birçok hata yapıldığını ifade etti. Mahsuplaşma konusuyla ilgili endişemizi dile getirdik ve Niyazi bey net bir ifadeyle kimde en ufak bir hakkınız kimde kalırsa ondan hesabını sorun dedi. Bu konuda çok net konuştu ve mahsuplaşmanın sorunsuz yapılacağını söyledi. 2.etaplarda bu gibi sıkıntıları en aza indirmek için planlarınız var mı diye sorduk. Ayrıca sayaçların daire içine değil dışına yapılmasını önerdik ki zaten Daire başkanlığı olarak bu konuda Ankara’ya talepte bulunduklarını, sorunu çözüm önerileriyle birlikte sunduklarını söyledi. Daire başkanlığı olarak kendilerinin bir plan değişikliği yapmaya yetkili olmadıklarını, yetkilerinin mevcut planların en iyi şekilde uygulanmasını sağlamak olduğunu ifade etti. Dolayısıyla bundan sonra yapılacak konutlarda sayaçların dışa alınması Ankara’nın plan değişikliğine bağlı. 2. etapta sayaç okuma ile ilgili sıkıntı yaşanma olasılığı daha az görünüyor. Çünkü 1. etaptaki bazı bölgelerde yaşanan sayaç ve okuyan firmanın farklı olmasından kaynaklanan sorun nedeniyle 2. etaplarda ilk yıl boyunca sayacı takan firmanın okuma yapması zorunlu kılınmış ve yönetim ilk yıl bu firmalara okutturacak.

1.Etap Bina Giriş Kapılarda kırılan Camlarından Dolayı Çocuklarımız Tehlikede?
Bu konuya biraz şaşırdı, şuana kadar kendilerine bu durumun anlatılmadığını ifade etti ve kendilerinin eksiği olduğunu ama bu konuyuda bir çözüm gerektiğini kendisi de kabul etti. Oldukçada ilgili durdu bu konuya. Genel olarakta epey sohbet oldu. Depreme dayanıklı konutlarımız olduğunu bu konuda çok rahat olmamızı, önemli olan buradaki komşuluk ilişkilerinin düzgün ve sağlam temeller üzerine kurulması en önemli etken olduğunu söyledi.

1.etap sağlık ocağı ve karakolun kabulleri teslimleri yapılmış eli kulağında.

Yapımı devam eden 20. Bölge kimler için?

Bu bölgenin tamamen Kayabaşı’nda evi, arsası bulunanlara verilen dairelerden oluştuğunu ifade etti. Hatta henüz ihalesi yapılmamış 21. bölge de bu şekilde dağıtılmış.

Yakın zamanda yeni satışlar olacak mı?

Niyazi bey bu konuda sadece kamu kuruluşlarından kendilerine 5000 konutluk talebin olduğunu, bir bu kadar da normal talep olduğunu tahmin ettiklerini ifade etti. Bu konuda Ankara’nın karar vermesi gerektiğini, bugün karar verilse kendilerinin yarın 10 bin konutun ihalesini yapmaya hazır olduklarını söyledi. Toki’nin bu dönemdeki en büyük iş yükünü Van’daki deprem konutları oluşturduğunu ifade ettikleri için yakın zamanda konut yapılacak gibi görünmüyor,

Genel olarak Niyazi Bey’in yaşanan sıkıntıların tahminimizden de öte farkında olduğunu hissettik.Ama çözüm aşamasında en büyük problem çok yavaş ilerleyen Kamu çalışma sistemi ve düzeni oldugunu bir kez daha görmüş olduk.

“Niyazi Bey’e 17.Bölge durumunuda sorduk

17.Bölge için tahmini bir tarih veremedi ama 6 bölgenin teslimatlarından sonra olacak ama henüz belli değil,öncelik 2.etap ilk 6 bölge olacağı bilgisini aldık,17.bölge henüz gündemlerinde değil.”

Görüşmemizden çıkardığımız notlar bunlar. Niyazi bey zaman zaman hata yaptıkları noktalar olduklarını ama bu hataların hiç birinin kasten olmadını, çok fazla alanda çok fazla konutla uğraşmaktan kaynaklandığını ifade etti. Görüşme ve sıcak tavrı için Niyazi beye tekrar teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

Categories: Dernek Faaliyetleri, Genel Bilgiler Tags:
 1. ONUR KAYA
  Cuma, 17 Şub 2012 zamanında 00:24 | #1

  boş dairenin 15 derecede yanması bina genel ısısı için önemli bide kardeşim 8 ay önce teslim edilen eve henüz taşınılmamış olması binnerce kiracı insanın hakkının gaspedilmiş olmasını komşularımın vicdanına bırakıyorum .boş daireye fatura geliyomuş buda sanırım ilahi bi cezamıdır ne…

 2. taner112
  Cuma, 17 Şub 2012 zamanında 16:12 | #2

  Sayın Neyzen;

  Bahsettiğiniz yasa konutun iç kısmını kapsamıyor sadece ortak alanları kapsıyor. Daire içine kapsasada durum yine değişmezdi çünkü hiçbir yönetmelik veya yasa anayasaya aykırı olamaz. Ayrıca zorla değil mecbur açacaksınız ifadesinin bir dil sürçmesi, veya aceleyle düşünmeden yazılmış bir ifade olduğunu düşünüyorum. Gönül isterdi ki kimse mağdur olmasın ama dairemi kullanamam veya kaloriferleri evde olmadığım zaman açmamam benim için bir tercih meselesi değil bir zorunluluk. Ayrıca ismindende belli olduğu gibi Pay ölçer demek payınıza düşen miktarı ölçmek demek dolayısıyla yaktığınızı ödemek demek. Ayrıca konuyu çok güvendiğim avukatlara da ilettim ve bana verilen cevaplarda haklı olduğum. Allah ağız tadıyla oturmayı herkese nasip etsin.
  Saygılar
  Taner

 3. taner112
  Cuma, 17 Şub 2012 zamanında 16:18 | #3

  ”Burası bir site ve herkes kuarallara uymalı” denmiş. Çok doğru kurallara uyulmalı. Ve hatırlatıyorum burası Türkiye Cumhuriyeti ve herkes hukuk kurallarına başta anayasa ve yasalara uymalı.

  Saygılar

 4. akyavuz
  Cuma, 17 Şub 2012 zamanında 19:41 | #4

  sayın neyzen bey,
  taner bey son derece makul ve hukuk kuralları çerçevesinde konuşuyor.
  Buna karşın siz site kabadayısı edasıyle yanıtlar veriyorsunuz.
  Kanımca biraz daha kibar ve açıklayıcı tavır takınmak daha doğru olur.
  Sonuçta yasalar neyse incelenip ortaya çıkar, kimse bir dayatma içinde olamaz.
  Saygılar

 5. judgum
  Cuma, 17 Şub 2012 zamanında 23:44 | #5

  Selam Arkadaşlar Toki Bahar İndirimi Yakınlardamı Acaba Sorabildinizmi Nisan Mayıs Gibi Olurmu Kısmetse…

 6. judgum
  Cuma, 17 Şub 2012 zamanında 23:49 | #6

  Arkadaşlar Hiçbir Şekilde Kaloriferleri Açma Zorunluluğu Yok Eğer Bu Şekilde Fatura Gönderilecek Olursa Başakşehir Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine Gelen Faturayla Birlikte Dava Açabilirsiniz.Oradan Çıkacak Karar Mahkeme Kararıdır.Kimse Zorla Açmak Zorunda Değil Ancak Ortak Kullanımlar Ayrıdır. O Zorunludur.

 7. cakal28
  Perşembe, 23 Şub 2012 zamanında 18:17 | #7

  Bugün tokiyi 15. bölge teslim tarihi için aradım ve kendilerinin hala hiç bi bilgilerinin olmadığını ve mühendislerinde onlara herhangi bir bilgi iletmediklerini söyledi başka biyerden bilgi alabilirmiyim dedim hayır dedi. Bilgi alabiliceğimiz biyer varsa bilen arkadaşların yazmasını rica ediyorum.

 8. caferceyda
  Pazar, 26 Şub 2012 zamanında 01:14 | #8

  dernegımıze cok teşekkur ederımmm

 9. fatih.tekin
  Pazartesi, 27 Şub 2012 zamanında 09:08 | #9

  teslimatla ilgili derneğe söylenen Mayıs ın ilk haftasına kadar bitecek açıklamasına karşın bu bölgelerdeki yolların halen çamur olmasına ne diyorsunuz.Mart ayına giriyoruz ve netleşen birşey yok.Derneğimiz bu süreçle ilgili ne yapıyor acaba bilgi alabilirmiyim.

 10. jackal_86
  Pazartesi, 27 Şub 2012 zamanında 11:52 | #10

  BU EVLERİ NEZAMAN TESLİM EDİCEKLER YA,15 VE 16. BÖLGE MART AYINA SARKMAYACAK DEMİŞ Tİ TOKİ YÖNETİCİLERİ ANCAK ŞUBAT IN 27 Sİ OLDU NE HABER VAR NE BİŞEY 2 GÜN SONRA MART AYINA GİRECEĞİZ BU NASIL İŞ YA Bİ AÇIKLAMA DAHİ YAPMIYOR TOKİ EN AZINDAN DESEKİ ŞU TARİHTE TESLİM EDİLECEK ONU BEKLEYELİM AMA HİÇ Bİ AÇIKLAMA YOK.HİÇ Bİ ÇALIŞMA YOKMU BU TOKİDE BEN ANLAYAMADIM … Bİ AÇIKLAMA OLSUN ARTIK YETER YA VERİLECEKSE TARİH SÖLENSİN VERİLMEYECEKSEDE ŞUBAT SONU MART BAŞI TAHMİN EDİLİYO DİYE YORUM YAPIPTA KANDIRMASINLAR İNSANLARI HERKESİN Bİ PLANI PROGRAMI VAR İNSANLAR BU KADAR BEKLEMEK ZORUNDA DEĞİL LÜTFEN BİR AN ÖNCE TOKİ DEN Bİ AÇIKLAMA BEKLİYOR HERKES …

 11. jackal_86
  Salı, 28 Şub 2012 zamanında 11:08 | #11

  BU EVLERİ NEZAMAN TESLİM EDİCEKLER YA,15 VE 16. BÖLGE MART AYINA SARKMAYACAK DEMİŞ Tİ TOKİ YÖNETİCİLERİ ANCAK ŞUBAT IN 27 Sİ OLDU NE HABER VAR NE BİŞEY 2 GÜN SONRA MART AYINA GİRECEĞİZ BU NASIL İŞ YA Bİ AÇIKLAMA DAHİ YAPMIYOR TOKİ EN AZINDAN DESEKİ ŞU TARİHTE TESLİM EDİLECEK ONU BEKLEYELİM AMA HİÇ Bİ AÇIKLAMA YOK.HİÇ Bİ ÇALIŞMA YOKMU BU TOKİDE BEN ANLAYAMADIM … Bİ AÇIKLAMA OLSUN ARTIK YETER YA VERİLECEKSE TARİH SÖLENSİN VERİLMEYECEKSEDE ŞUBAT SONU MART BAŞI TAHMİN EDİLİYO DİYE YORUM YAPIPTA KANDIRMASINLAR İNSANLARI HERKESİN Bİ PLANI PROGRAMI VAR İNSANLAR BU KADAR BEKLEMEK ZORUNDA DEĞİL LÜTFEN BİR AN ÖNCE TOKİ DEN Bİ AÇIKLAMA BEKLİYOR HERKES …

 12. yeniev
  Çarşamba, 29 Şub 2012 zamanında 07:40 | #12

  herhalde ev teslimatları mayıs ayına sarkacak gibi gözüküyor. okulların tatil olması bekleniyor

 13. cakal28
  Çarşamba, 29 Şub 2012 zamanında 19:17 | #13

  Yine aradım Tokiyi hala bi haberler.. Arkadaş bişeyden haberiniz yok ne zaman biticeni bilmiyosunuz nezaman teslim ediliceğini bilmiyorsunuz. Ne durumdadır hiç bi bilginiz yok. Sizi hangi dengesiz oraya adam diye koydu.. Siz hangi yüzle oturuyosunuz o koltuklarda nasıl hak ediyosunuz aldığınız paraları bilmiyorum k..

  Nasıl bi sorumsuzluktur anlamadım ki..

yorum sayfaları
1 2 25996
 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.