ana sayfa > Dernek Faaliyetleri, Haberler > Derneğimiz, TOKİ İstanbul Daire Başkanı İle Görüştü

Derneğimiz, TOKİ İstanbul Daire Başkanı İle Görüştü

Perşembe, 14 Eki 2010 iskayad yorum ekle

İSKAYAD olarak TOKİ istanbul Daire Başkanı Niyazi Özdemir ile yaptığımız görüşme çok verimli geçti. Derneğimizi kısaca anlatan bir tanıtım dosyası ile birlikte 28 Eylül günü ziyaret ettiğimiz NiyaziBey, merak ettiğmizi bir çok konuda sorularımızı cevaplandırdı. TOKİ ile gerçekleşen bu ilk resmi temas neticesinde diyaloğun artarak devam etmesinin faydalı olacağına dair ortak kanaat oluştu. Nitekim Niyazi Beyin, bizi şantiye alanında görüşmek için tekrar beklediğini söyleyerek memnuniyetini dile getirdi.

Ev teslimi ve sonrasına dair süreçte aklımıza takılan tüm konularda sorularımızı cevaplayacak yetkili kişilerle tanışma görüşmelerimiz devam ediyor.

Bu arada tüm bölgenin en son vaziyet planını (bkz: http://www.istanbulkayasehir.com/forum/topic/genel-vaziyet-plani) ve 2. Etap maketlerini (http://www.istanbulkayasehir.com/forum/topic/11-16-bolgeler-maket-goruntuleri) fotoğraflamayı ihmal etmedik. TOKİ’nin Şırnak bürosunun çaycısı bile ismimizi ezberleyene kadar ziyaretlerimize devam ederek mekik dokumayı düşünüyoruz.

Not aldığımız bazı önemli bilgiler:

• Yeni planlara göre metro güzergahı değişmiş. 6. ve 7. bölge arasından devam ediyor, 10. bölgeyi ile 9. bölge arasından viyadük üzerinden 15. bölgeye geçiyor. Oradan kuzeye doğru devam edip 17. bölgenin üzerinden sağ kıvrılıyor ve 14. bölgenin altından Oyak Kent tarafına geçip bölgeyi terkediyor.

• Oraka inşaatın yaptığı 17. bölge lüks konutlardan oluşuyor. Muhtemelen bizim konutlar gibi satışa çıkmayacaktır. Şu an doldurulmakta olan ve sonra büyük meydana dönüştürülecek alana da yakın olduğu için fiyatının epey tuzlu olacağını tahmin etmek güç değil.

• 8. bölgede inşa edilecek olan AVM’nin karşı alanındaki boşluğa büyük, çok büyük bir cami yapımına başlanmış. İnşaatına geç kalınmış olsa bile evlerin teslimine yetiştirileceğini üzerine basa basa söyledi Niyazi Bey.

• Bölge planlarında 2 adet üniversite varmış. Tabi sıra onlara gelene kadar planlar değişir mi değişmez mi bilinmez.

• Bölgeye kültür merkezi yapmak için geç kalındığını kabul ediyorlar. Teslimde olmasa bile eninde sonunda mutlaka yapılacakmış.

• İlk etaptaki 10.100 konuttan en az 5000 tanesi kasım ayında teslime hazır olacakmış. Diğer yapıların ve çevre düzenlemesinin bitmesi ile birlikte tüm konutların Aralık sonu, Ocak başı gibi teslime hazır olacağını söylediler. Kesin bir teslim tarihi vermemekle birlikte “kuvvetle muhtemel” ocak ayında başlayıp baharda tümünü teslim etmiş olacaklarını “kesine yakın” bir netlikte belirttiler.

• Bölgedeki okulların inşaatı biter bitmez İstanbul Valiliğine ve İl Özel İdaresine teslim edecekler. Okullara idareci ve öğretmen atanması Milli Eğitim’in insiyatifinde olduğu için TOKİ en ufak bir tahminde dahi bulunamıyor. Daha önceki konut projelerinde kimi okullarda inşaat bitmeden kadro atandığını ama kimi konutlarda da yerleşim başlamasına rağmen Milli Eğitim’in okul binalarını teslim almaya yanaşmadağı için eğitimin başlamadığını öğrendik. Bu konuda da bir tahminde bulunulamıyor. Eğer eğitim döneminin ortasında okullar faaliyete geçerse, öğrenciler nakille okula alınabiliyormuş.

• Metro 2011′de Olimpiyat stadına seferlere başlayacak. Yerleşimin başlayacağı bölgelerden Olimpiyat stadı istasyonuna ring seferlerin konulacağını tahmin ediyorlar. Bu konuda İETT ve Başakşehir Belediyesi’nin çalışma hazırlayacağına eminler.

• Konutlar teslim edilip oturum başladıktan 1 sene sonra, TOKİ kesin kabulleri yapacak. Yani bir heyet binaları tek tek dolaşarak inşaat firmasından kaynaklı aksaklıkları, ayıp ve kusurları denetleyecek, eksikleri yaptıracak sonra konutları kesin kabul ile teslim alacak.

• İGDAŞ - İSKİ aboneliklerini hak sahipleri adına TOKİ yaptırıyor ve ödemesini yapıyor. Bu yüzden teslim esnasında bu ücretleri peşin alıyor. Sırf bu abonelikler için 3,5 milyon (eski trilyon) ödeme yapılmış. Yollar için de 50 milyon lira harcanmış.

• Konut kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlardan da bahsedildi. Örneğin alçılı kartonpiyerlerle yapılan dekorasyon işleminin artıklarının klozete dökülmesi sebebiyle atık su borularında taşlaşan kireçler yüzünden giderler tıkanabiliyormuş. Ya da ev boyandıktan sonra havalandırılmasının ihmal edilmesi halinde boyanın terleme yapması sıkıntıya sebep oluyormuş. Bu konulara İSKAYAD olarak düzenleyeceğimiz bilgilendirme seminerlerinde de değinmeyi düşündüğümüzü söyledik. İstenirse, TOKİ4den de birilerinin gelip bilgilendirme yapabileceğini belirttik. Şimdilik herhangi bir resmî söz alamamış olsak da muhtemelen seminerlerimizde TOKİ’den birileri bulunacak.

Not aldığımız fakat kesin olmadığı için yazamadığımız bir çok konuya da zamanı gelince değinilecektir.

İSKAYAD

Categories: Dernek Faaliyetleri, Haberler Tags:
 1. 12osman
  Pazar, 17 Eki 2010 zamanında 20:04 | #1

  arkadaşlar evlerin aidatlarının artış oranları memur maaşına orantılı olarak sözleşme tarihimi yoksa teslim tarihi mi dikkate alınarak hesaplanıyor bilgisi olan varsa bilgilendirirse memnun oluruz

 2. azimli
  Pazar, 17 Eki 2010 zamanında 23:17 | #2

  emek veren herkese teşekkür ederim. okulların meb’e teslim edileceği tarih hakkında bilgi edinebilir misiniz? çünkü okullar meb’e teslim edilmeden atamalar yapılamaz.önceki okuları inşaat halinde iken mi meb’e teslim etmişler de oralara atamalar yapılmış ? yeni okullara atamalar yapılırken düzenli bir atama zamanı yok. okul meb’e geçtikten sonra kendilerince uygun gördükleri zamanda atama yapılıyor.Bu durumda meb.gov.tr. ‘ye ne kadar göz atarsak atalım ,yeni okullar için atamalar çok kısa bir zaman açılıp kapanıyormuş.denk gelmezsek tayin istemek bizler çin imkansız olacak. yine de okulların net teslim tarihini bilirsek, belki yeni okullara atamalara bizlerde başvurabiliriz.

 3. ay
  Pazartesi, 18 Eki 2010 zamanında 03:05 | #3

  merhaba yorum yapan arkadaşların bazıları ne kadar benciller yok kış sorun değil isteyen taşınır falan gibi şeyler söylüyorlar bizde kirada oturuyoruz bizde evimiz bitsin istiyoruz ama okula giden çocuklarımız var bu sorun nasıl çözülecek kışın taşınmak bizim için sorun olur bahara teslim edilmesi daha mantıklı bu kadar zaman beklediğimize göre 4veya5 ay daha bekleriz herhalde buda benim kendi düşüncem.

 4. ogulbin
  Pazartesi, 18 Eki 2010 zamanında 12:15 | #4

  @ay
  kesinlikle bencillik olarak düşünmeyin. ben de dahil bir çok arkadaş 2009 ağustosdan beri hem kira hem kredi ödüyoruz. bir an önce taşınıp kiradan kurtulmak için acele ediyoruz. 4 - 5 ay bekleyibiliyorsanız hemen zaten taşınmak zorunda değilsiniz. evinizi teslim alın siz baharda taşının.

 5. sezai
  Pazartesi, 18 Eki 2010 zamanında 15:47 | #5

  ogulbin size katılıyorum bende sizin gibi kredi ödüyorum teslim edilince hemen taşınmayı düşünüyorum şartlara göre değişiyor isteyen baharda taşınsın isteyen hemen

 6. zuleyhaoguz
  Pazartesi, 18 Eki 2010 zamanında 18:37 | #6

  biz kredi ödemiyoruz ama kira ödüyoruz,bizde taşınınca ödemeye başlıyacağız bu yüzden hemen taşınmayı düşünüyoruz. beni en çok endişelendiren okulların durumu.yukarı tükürsek bıyık ,aşağı tülürsek sakal hesabu bizimkide.taşınmasak baharın bitişini beklesek ödemeler ağır gelecek,taşınsak okul belli değil.ne yapacağımızı bilemedik :((

 7. ay
  Pazartesi, 18 Eki 2010 zamanında 20:17 | #7

  bende onu demek istiyorum.okullar egitime geçecekmi teslim edildi taşındık çocuklar ne olacak yoksa bende aynı şekilde hem kiradayım hemde kredi ödüyorum teslim edilirse beklesekmi taşınsakmı ne yapacağımızı bilemeyeceğiz.ocakta teslim edilirse umuyorumki okullar içinde birşey düşünülür herhalde bu yüzden endişeliyim.

 8. gokcetugba
  Pazartesi, 18 Eki 2010 zamanında 20:30 | #8

  herkesin ayrı ayrı derdi var rabbim herkesin yardımcısı olsun

 9. cyze
  Pazartesi, 18 Eki 2010 zamanında 21:37 | #9

  arkadaşlar ocakta evler teslim edilecek ama okullar seneye açılır imkanı olan taşınır olmayan yazın taşınır benim okuyan çoçuğum yok kiradan kurtulmak için hemen taşınıcam inşallah herkes özgürdür b1 42

 10. atunahan
  Salı, 19 Eki 2010 zamanında 10:08 | #10

  arkadaşlar kiptaş’taki arkadaşlarında okulu daha yapılıyor ama derler ki kayabaşı köyündeki okulu çok büyük yapmışlar şimdilik öğrenciler öğrenimlerini orada görüyorlarmış en son ihtimal düşünülebilir ama madur etmeyecekleri kanaatindeyim. inşaallah sorun olmaz

 11. behrekar
  Cumartesi, 23 Eki 2010 zamanında 18:34 | #11

  çok teşekkür ederiz verdiğiniz bilgilere. elinize sağlık. her türlü hukukumuzu yakından takip ettiğinizi bilerek içimiz rahat bekliyoruz.

 12. hpeltek
  Salı, 26 Eki 2010 zamanında 17:06 | #12

  Genelde bütün çalışmalarınız için ve bu yazıdaki bilgiler için teşekkür ediyorum.

 13. volki
  Çarşamba, 17 Kas 2010 zamanında 11:35 | #13

  emeği geçen herkese teşekkürler inanın şantiye alanına gitmiş gibi oluyorum zamanım yok ilgilenemiyorum resimler , organizasyon süper..

 14. inan
  Pazartesi, 29 Kas 2010 zamanında 12:58 | #14

  mrb arkadaşlar bu hafta 9.bölge fotolarını çeken varmı.sabırsızlıkla bekliyoruzz.

 15. Fatih.aslan
  Pazar, 23 Oca 2011 zamanında 17:47 | #15

  Merhaba arkadaşar,

  Ben 3. bölge 1. etapta bölgesinin ne zaman teslim edileceği hakkında herhangi bir bilgi alamıyorum.Ortadaki herşey söylenti ama net bir bilgi bulamıyorum.Bilgisi olan arkaşlar ne zaman teslim olunacağı hakkında bana geri dönüş yapabilirler mi ?
  Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum..

 16. sahra61
  Salı, 25 Oca 2011 zamanında 23:47 | #16

  galiba şubat sonu teslim yapıp mart sonunda anahtar teslimi yaparlar Hayırlısı..

yorum sayfaları
1 2 3 12648
 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.