ana sayfa > Haberler > Hobi bahçesi, TOKİ sakinlerini ikiye böldü

Hobi bahçesi, TOKİ sakinlerini ikiye böldü

Salı, 23 Tem 2013 admin yorum ekle

Kayaşehir TOKİ evlerinde oturan bir grup site sakini yandaki boş arazide her İstanbullunun hayalini süsleyen hobi bahçesi kurdu. 5. Etap’ın yanındaki hobi bahçeleri birçok kişiyi sevindirse de bazı komşular gübrelerden sinek üremesi ve çocukların ayaklarının çamur olması gibi gerekçelerle bahçenin kapatılmasını istiyor.

İstanbul Kayaşehir TOKİ Konut-ları’nda bulunan 5. Etap sitesinde oturan bir grup vatandaş, sitenin yanında bulunan TOKİ’ye ait araziyi hobi bahçesine çevirdi. Günlük iş stresinden kurtulmak için sebze yetiştiren site sakinlerine komşularından ise tepki geldi. Sebzeler için getirilen gübrelerin sağlık ve temizlik sorunları oluşturduğu gerekçesiyle kaldırılmasını isteyen vatandaşlar, durumu belediyeye bildirdi. Başakşehir Belediyesi ile görüşen site sakinleri, aslen TOKİ arazisi olan bölgede yetiştirecekleri ürünler için izin istedi. Başakşehir Belediyesi yetkilileri de söz konusu arazinin üzerinden yüksek gerilim hattının geçmesi sebebiyle kullanım dışı olduğunu ve geçici süreliğine bahçe kurulabileceğini söyledi. 5. Etap sakinleri de sitenin yanında bulunan araziyi tellerle çevirerek domates, biber, patlıcan, fasulye gibi sebzeler yetiştirmeye başladı. Sulama için büyük variller getiren vatandaşlar iş çıkışından sonra bahçeye gelerek yetiştirdikleri ürünlerle ilgilendi.

‘GÜBRELER KOKU VE SİNEK YAPIYOR!’

Bir grup site sakininin bu uğraşına komşulardan tepki geldi. Vatandaşlar, hobi bahçesi için getirilen gübrelerin sinek ve koku yapması sebebiyle rahatsız oldu. Ayrıca, çocukların bu alanda sağlıksız koşullarda oyun oynamasına ve siteye çamur taşınmasına tepki gösteren komşular, durumu site yönetimine aktardı. 5. Etap Site Müdürü Ahmet Aktaş, gelen şikayetler üzerine durumu Başakşehir Belediyesi’ne bildirdi. Bu konuda komşuların tepkisi olduğunu belirten Aktaş, site ve çevresinin herkesin kullanım alanı olduğunu ve kimsenin komşuları rahatsız etme hakkı olmadığı görüşünü savundu.

Alanda sebze yetiştiren vatandaşlar ise günlük iş stresinden kurtulmak için alanlar oluşturduklarını söyledi. Bahçede eşi ile birlikte sebze yetiştiren bir vatandaş, geçmişe olan özlemlerini ve toprak sevgisini bu alanda yaşadıklarını ifade etti. Organik olarak ürün yetiştirdiklerini kaydederek, stres attıklarını belirtti.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/bolge-haberleri_hobi-bahcesi-toki-sakinlerini-ikiye-boldu_2113010.html

Categories: Haberler Tags:
 1. hakan27
  Salı, 23 Tem 2013 zamanında 22:44 | #1

  Gereksiz bir vaziyet.Ha senin kendine ait özel bir mülkün olur o zaman ne yaparsan yap.bence orası güzelce yeşillendirilp,ağaçlandırılsa daha iyi olur.

 2. mertayaz
  Çarşamba, 24 Tem 2013 zamanında 11:50 | #2

  yarın TOKİ yeni evleri yapmaya başlasın bu vatandaşlar hak iddia ederler benim orda bahçem var diye kimden aldıysa?

 3. mrtsr
  Çarşamba, 24 Tem 2013 zamanında 11:54 | #3

  iyi öyleyse boş alanlara çadır kuralım, millet hala şunun bilincine erişemedi site ortamında oturduğunun, yok hobi bahçesi, yatakların yünlerini havalandırma alanı boş bölgelerde mangal yakmak…….

 4. abdul34
  Çarşamba, 24 Tem 2013 zamanında 11:58 | #4

  yönetim izin vermiş, böyle bir izin verme yetkisi varmı bu yönetimlerin, yoksa ne yaparsan yap kardeşim benim iş saham (sitenin) dışında nasıl olsa beni ilgilendirmez, ha sitenin içinde yap ama çiçek ek falan dometes ekme benim işime gelir benim işimi sen yap ben daha mutlu olurum her türlü işime gelir…

 5. Demircan
  Perşembe, 25 Tem 2013 zamanında 19:51 | #5

  Site Müdürü Belediyeyemi şikayet etmiş ?

  Belediyenin sorumluluk alanındamıymış Site etrafı toprak alanlar ?

 6. ghotzy
  Cuma, 26 Tem 2013 zamanında 11:39 | #6

  bu boş arazide ekip biçen komşularımın uğraşlarını takdir ediyorum, emek ve özen isteyen şeyler bunlar ancak burası istanbul.. artık köyünüzde yaşamıyorsunuz, bunun farkına varın artık, takdir edersiniz ki sadece siz iş stresi yaşamıyorsunuz, madem o kadar heveslisiniz ekip biçmeye köyünüze geri dönün? uydukent dedikleri bir yapılaşma içerisinde böyle bir örnek dünya üzerinde yoktur, bence şehir yaşamının her safhasında karşılaştığımız göç sonrası metropol’ e adaptasyon sorununun çok bariz bir örneğidir bu örnek, mesela ben her akşam metrobüse binmek için hızlı hızlı üst geçitten yürümeye çalışırken tarlasında gezer gibi bakına bakına köprünün üstünde gezen çok insanla karşılaşıyorum…Bana kızacak bazıları ama bu malesef böyle, yine klasik olacak ama Başka İstanbul Yok…İstesenizde istemesenizde bu böyle…

 7. bmxxs
  Cuma, 02 Ağu 2013 zamanında 11:56 | #7

  sizler neyin peşindesiniz. anlamadım bırakın insanlar stresini atıyor işte tezek kokusundan rahatsız olanlar hiç köy ortamı görmemiş olanlar herhalde…

 8. mrtsr
  Cuma, 02 Ağu 2013 zamanında 12:30 | #8

  Arkadaşım burası köy ortamı değil zaten şehir site ortamı…..

 9. humerus
  Cumartesi, 03 Ağu 2013 zamanında 15:21 | #9

  Rahatsız olan insanlara rağmen bu gibi alanlara izin verilmemeli. Ama rahtsız olan insanlarında şehir ortamında nasıl doğadan koptuğumuzda anlatılabilmeli. İnsan doğal bi canlı ve doğayla iç içe olmalı. En azından bu başarılamıyorsa bu tarz hobi bahçeleri gibi alanlarla bir nebze bu ihtiyaç karşılanabilir. Örneğin bizim ofiste pırasayla yeşil soğanı birbirinden ayıramayan genç bayan yüksek eğitimli arkadaşlar var. Bu hiç normal bi yaşam değil. Kirlenmek güzeldir. Çocuklar biraz kirlenmeli.

 10. omerfaruk
  Pazartesi, 12 Ağu 2013 zamanında 16:54 | #10

  15. ve 16. bölgede de mısır falan ekildiğini gördüm ben. hoşuma gitmişti. site yönetiminin bakmayacağı yeşil alan yerine bakımlı mısırlar daha güzel olur demiştim. ama koku, sinek ve kirlilikten dolayı rahatsız olan varsa müsade edilmemeli tabii bu tür şeylere.

 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.