ana sayfa > Dernek Faaliyetleri, Genel Bilgiler > İlk Taksitlerin Temmuzda Alınması Talebimizi Yineliyoruz

İlk Taksitlerin Temmuzda Alınması Talebimizi Yineliyoruz

Perşembe, 12 May 2011 iskayad yorum ekle

Toki’ye yaptığımız bu talebi yineliyoruz. Nedenini ise aşağıdaki örnek talep metninde görebilirsiniz. Ankara Gölbaşı konutlarında benzer bir durum yaşanmış ve Toki insiyatifini kullanarak ilk zammı ötelemiş. Bizler daha farklı birşey beklemiyoruz. Misyonu ve vizyonu gereği Toki’nin bu talebe olumlu yanıt vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Talepte bulunacak komşularımız için örnek metin ve tyalepte bulunulacak adresleri aşağıda iletiyoruz.

“Sayın TOKİ yetkilileri

Toki Kayaşehir Konutlarının binlerce hak sahibiyiz.Aylardır beklediğimiz daire teslimatları yeni yeni başlamış ancak teslimatın başladığı şu ayda yani Haziran ayında bölgede henüz çocuklarımızı gönderebileceğimiz bir okul,hastalanan komşularımızın başvuracağı sağlıkocağı veya karakol gibi,bir yaşam alanı dahilinde faaliyet halinde olması son derece önemli kurumlar maalesef henüz faaliyete açılmadığı gibi,işlerimize gidip gelebileceğimiz ulaşım araçları da bölgemizde henüz yok denecek kadar azdır.Hatta bölgemizde temel öğemiz yiyeceklerimizi alabileceğimiz bir market bile bulunmamaktadır.Daire içlerinde ne merkezi sistem ne de sıcak su bulunmaktadır.Duvarlar ve evlerin içi oturulamayacak kadar soğuktur.Bu sebepledir ki,daireler teslim alınsa bile komşularımız söz konusu bu şartların asgari temelleri oluşmadıkça bölgeye taşınamayacaklardır.Kaldı ki daire teslimatı sırasında ödediğimiz ortalama 2000-2500 Tl.lik toplu masraflar aynı ayda bir de Toki taksidiyle birleştiğinde bizleri mağdur edecektir.

Toki olarak yukarıdaki talebimize verdiğiniz cevapta taksitlerle ilgili olarak sözleşmeye uyulacaktır demişsiniz ama Ankara Gölbaşı Örencik projesinde dönem artışını taksitlerin ödenmye başlanmasından 6 ay sonra başlatmışsınız.

Ankara Gölbaşı Örencik Projesi (6.Bölge) kapsamında yer alan 744 adet konutun teslimleri 7 Aralık 2010 – 17 Aralık 2010 tarihlerinde ekte yer alan Konut Teslim Programına göre gerçekleştirilecektir.
Konut alıcılarının taksit ödemeleri, konutlarını teslim alıp almamasına bakılmaksızın ilan edilen teslim programına göre takip eden ilk ay başlayacaktır.
Dönem artışı ise Temmuz 2011 tarihinde başlayacaktır.

Biz kendimize bir ayrıcalık istemiyoruz. Lütfen sözleşmeyi tek taraflı olarak yorumlamayın. Biz dar gelirli ailelerin durumunu da dikkate alın. Ayrıca mesajınızda Kayaşehir’de ısınma ve sıcak su problemi yoktur demişsiniz ama malesef size bilgi verenler sizi yanıltmışlar. Şu an bölgede hiçbir binada sıcak su ve ısınma imkanı yoktur.

Lütfen sorunlarımızı ve istekleriimizi yeniden değerlendiriniz ve bizi de memnun edecek bir çözüm bulunuz.

Saygılarımızla
Toki Kayaşehir Sakinleri”

Toki Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca.
Adresi: akaraca@toki.gov.tr

Toki Finansman Başkan Yardımcısı Mehmet Dizdar
Adresi: mdizdar@toki.gov.tr

AKİM başvuru formu.
http://basvuru.akim.akparti.org.tr/vatandas/default.aspx
ilk çıkan kutudan toki seçilecek.
ikinci kutuda destek ya da öneri seçilecek.

BİMER İNTERNET BAŞVURU FORMU:
http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/Bimer/pApplicationEntry.aspx

TOKİ bilgi edinme formu:
http://www.toki.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF2C8B4054E89DE972

TOKİ şikayet formu:
http://www.toki.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF94A13708219A80D0

Categories: Dernek Faaliyetleri, Genel Bilgiler Tags:
 1. kfor_61
  Cumartesi, 14 May 2011 zamanında 17:56 | #1

  çok doğru arkadaşlar ben ailemle bölgeye gelip baktık ve ulaşım konusu ön pilanda devamında sizlerinde belirtdiği gibi taksitlrin temmuz ayında başlatılması unutmayın unutmasınlar 12 haziranda kaya başı çok önemli bence lütven duyarlı olun ve çevrenize ikaz edin bu konu çok önemli herkese tşk ederim bu duyarlı konulardan dolayı yanlız bir kısım dernek ler var iyi diyor ama bakıp görecehiz burada yandaş dernek olmasın dikkat edelim

 2. admin
  Pazar, 15 May 2011 zamanında 12:21 | #2

  @kfor_61

  Derneğimiz İskayad kimsenin yandaşı ya da karşıtı bir dernek değildir, emin olabiirsiniz. Dernek yönetiminde her kesimden ve her siyasi görüşten olan sadece Kayaşehir’li komşular vardır.

 3. erates
  Pazar, 15 May 2011 zamanında 18:44 | #3

  bu konuyla alakalı tokiden gelen son mesaj: Bu mail size T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı web sitesindeki bilgi edinme başvuru formunda yazılmış bulunan talebe cevap olarak gönderilmiştir.

  Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Sayın Erdoğan Ateş; Banka huzurunda imzalamız olduğunuz Gayrimenkul Satış Sözleşmenizin “Taksit Miktarı Ve Borç Bakiyesi Belirleme Esasları” maddelerinde de belirtildiği üzere; konutların taksit ödemeleri konut teslim tarihini takip eden ay başlatılacaktır. Her takvim yılının 1 Ocak - 30 Haziran tarihleri arası birinci altı aylık dönem, 1 Temmuz - 31 Aralık tarihleri arası ikinci altı aylık dönemdir. Her altı aylık dönemin başında (Ocak-Temmuz) o dönemde geçerli olacak borç bakiyesi, dönem boyunca yapılan ödemeler dönem başındaki borç bakiyesinden düşülmek suretiyle, bir önceki altı aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı, TÜİK tarafından belirlenen TÜFE ve ÜFE oranlarından en düşük olanı dikkate alınarak İDARE’ce tespit edilen ve BANKA’ya bildirilen oran üzerinden artırılarak; sözleşme imzalama tarihine bakılmaksızın her dönem için yeniden hesaplanır. Yeni aylık taksit miktarı ise, borç bakiyesinin kalan vadeye bölünmesiyle bulunur ve BANKA tarafından ALICI’ya bildirilir. İlk ve son taksidin başladığı ayın altı aylık dönemin başlangıcına veya bitimine yakın olması, uygulanacak altı aylık artış oranını değiştirmez. Ayrıca, gayrimenkul satış sözleşmesindeki “Gayrimenkulun Teslimi ve kullanılması” maddesinde de konut teslimi ile ilgili ayrıntılı bilgi mevcuttur ve İdaremiz tarafından özel bir uygulama yapılması mümkün değildir. Bilgilerinizi rica ederiz.

  ——————————————————————————–
  Sizin de ev sahibi olmanız dileğiyle…
  T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı

 4. 1491625
  Pazar, 15 May 2011 zamanında 20:51 | #4

  taksitlerin ertelenmesiyle ilgili mesajıma tokiden cevap gelmiş :/

  Bu mail size T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı web sitesindeki bilgi edinme başvuru formunda yazılmış bulunan talebe cevap olarak gönderilmiştir.

  Sn. Banka huzurunda imzalamız olduğunuz Gayrimenkul Satış Sözleşmenizin “Taksit Miktarı Ve Borç Bakiyesi Belirleme Esasları” maddelerinde de belirtildiği üzere; konutların taksit ödemeleri konut teslim tarihini takip eden ay başlatılacaktır. Her takvim yılının 1 Ocak - 30 Haziran tarihleri arası birinci altı aylık dönem, 1 Temmuz - 31 Aralık tarihleri arası ikinci altı aylık dönemdir. Her altı aylık dönemin başında (Ocak-Temmuz) o dönemde geçerli olacak borç bakiyesi, dönem boyunca yapılan ödemeler dönem başındaki borç bakiyesinden düşülmek suretiyle, bir önceki altı aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı, TÜİK tarafından belirlenen TÜFE ve ÜFE oranlarından en düşük olanı dikkate alınarak İDARE’ce tespit edilen ve BANKA’ya bildirilen oran üzerinden artırılarak; sözleşme imzalama tarihine bakılmaksızın her dönem için yeniden hesaplanır. Yeni aylık taksit miktarı ise, borç bakiyesinin kalan vadeye bölünmesiyle bulunur ve BANKA tarafından ALICI’ya bildirilir. İlk ve son taksidin başladığı ayın altı aylık dönemin başlangıcına veya bitimine yakın olması, uygulanacak altı aylık artış oranını değiştirmez. Konu ile ilgili sözleşme hükümleri geçerli bulunmakta ve İdaremizce yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır. Ayrıca, gayrimenkul satış sözleşmesindeki “Gayrimenkulun Teslimi ve kullanılması” maddesinde de konut teslimi ile ilgili ayrıntılı bilgi mevcuttur. Bilgilerinizi rica ederiz..

  Sizin de ev sahibi olmanız dileğiyle…
  T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı

 5. eoozturk
  Pazartesi, 16 May 2011 zamanında 04:08 | #5

  o zaman taksit başlangıcı teslim tarihinden sonraki ay olduğundan Haziran ayı içinde evi teslim alanlar zamdan etkilenmiyeck gibi duruyor.. Aslında bi avukata danışıp bu işleyişi netleştirecek yolu bize gösterse de bi rahatlasak…

 6. Artvinli
  Pazartesi, 16 May 2011 zamanında 13:42 | #6

  Ben bugün Halk bankasını aradım. 29 Nisan günü teslim aldığım için,20 mayısa kadar taksitini ödemelisin dediler.29 u bile değilmi dedim. herayın 20 sine kadar olduğunu söylediler. Buyur burdan yak.Ve sanırım ödemek zorundayım.İlgili yerlerden olan isteklerimizden ses seda yok sanırım…

 7. zekayi
  Pazartesi, 16 May 2011 zamanında 14:35 | #7

  arkadaşlar bendeki sözleşmenin 2.2 maddesinde “birinci taksit kot teslim ayının 20. günü…” yazıyor.
  Yukarıda TOKİ’den verilen cevapta ise “Taksit Miktarı Ve Borç Bakiyesi Belirleme Esasları” maddelerinde de belirtildiği üzere; konutların taksit ödemeleri konut teslim tarihini takip eden ay başlatılacaktır.”

  Şimdi ben Haziranda teslim alacğım konutun ilk taksitini ne zaman ödeyeceğim bilen var mı

 8. zekayi
  Pazartesi, 16 May 2011 zamanında 14:40 | #8

  sözleşmenin 2.2 maddesinde “Her takvim yılının 1 Ocak - 30 Haziran tarihleri arası birinci altı aylık dönem, 1 Temmuz - 31 Aralık tarihleri arası ikinci altı aylık dönemdir… İlk ve son taksidin başladığı ayın altı aylık dönemin başlangıcına veya bitimine yakın olması, uygulanacak altı aylık artış oranını değiştirmez.” diyor.
  Bence ilk taksit Temmuzda başlasa dönem artışından etkileniyoruz. Avukat olarak yorumum budur.

 9. zekayi
  Pazartesi, 16 May 2011 zamanında 14:56 | #9

  ancak bendeki sözleşmede sadece memur maaş kat sayısından bahsederken yukarıdaki cevapta TEFE ve ÜFE’den de bahsediyor. O yüzden bu konuyu da TOKİ’ ye sormak lazım.

  Ayrı ayrı sözleşmeler mi var, bilen var mı?

 10. zekayi
  Pazartesi, 16 May 2011 zamanında 15:18 | #10

  C tipi 341 118 m2 dairelerin salon ve odalrının net m2 leri nedir acaba ölçen varsa yazsın lütfen. teşekkürler

 11. zekayi
  Pazartesi, 16 May 2011 zamanında 15:18 | #11

  341 i yanlış olmuş doğrusu 3+1

 12. kimyagerloko
  Çarşamba, 18 May 2011 zamanında 06:48 | #12

  slm komşular. ilk taksit ödemeleri ile ilgili herhangi bir tarih ya da temmuzda ödeme ile ilgili bir gelişme var mı? Ben gerekli yerlere mail attım ama cvp gelmedi.
  mayıs 20 sinde ilk taksiti ödeyecekmiyiz?

 13. mehmetche
  Çarşamba, 18 May 2011 zamanında 11:31 | #13

  Benim merak ettiğim konu sözleşme uyarınca nisan ayında teslim aldığım konutun ilk taksit ödeme başlangıcı mayıs ayı. Sözleşmede ocak ve temmuz ayları o altı aylık dönemin 1. ayıdır ve bu aylarda ara ödeme kalan borcun 10%’undan az olmamak kaydı ile yapılabilir diyor. Ama benim dairem nisan teslim ve mayıs ödeme başlangıcım olduğunda altı aylık dönemin 1. ayını kaçırmış bulunuyorum. Pekala ben borcumun 10%’luk kısmını veya ilk 6 aylık kısmını toplu olarak ödeyebilir miyim?

 14. zekayi
  Çarşamba, 18 May 2011 zamanında 12:23 | #14

  kannatimce sözleşmenin 2.8 maddesi gereğince en az %10 luk kısmını veya 6 aylık kısmını Temmuz ayında yapabilirsiniz.

 15. yunusruveyda
  Çarşamba, 18 May 2011 zamanında 22:22 | #15

  Destekliyorum ne yapılırsa ben varım.

 16. berakat_donmez
  Pazartesi, 23 May 2011 zamanında 21:12 | #16

  dernek ve emlak yönetiminin dikkatine!
  Aydat ve avanslar alındı falak halen apartman ve çevre temizliği sıfır güvenlik yok park bahçe sulaması yok ağaçların çoğu kuruyor sıcak su açılmamış dernek ne içindir paralar alındıysa neden hizmet verilmiyor arkadaşlar hepimiz birlik olalım hesabını soralım.

 17. hakan1978
  Salı, 24 May 2011 zamanında 13:19 | #17

  KAYAŞEHİRE GİDEN EN KESTİRME VE ASIL YOLU NEDEN SAAT 19:00 DAN SONRA SİVİL ARAÇLARA KAPALI…???

  Merhaba Arkadaşlar Öncelikle Kaya şehir Hepiniz için hayırlı olsun ben kaya şehirde evini teslim alan bir arkadaşıma ziyaret sonrası yaşadığım çok ciddi olumsuzluğu sizinle paylaşmak istiyorum. 22.05.2011 ev sahibi olan arkadaşıma Hayırlı olsun ziyaretine gittim akşam 20:30 Sıralarında Evime geri dönerken kayaşehir’e giderken de kullandığım yol olan Atatürk Olimpiyat Stadı yakınına geldiğimde şantiye güvenlikleri aracımı durdurdu ve saat : 19 :00 dan sonra buradan sivil araç geçişinin yasak olduğunu söylediler iki sözü bir araya getirmekten aciz sözde güvenliklere bu yasağın nedenini sordum fakat tatminkar bir yanıt veremediler sonrasında tahripkar konuşmalar başlayınca haklıyken haksız duruma düşmemek adına ailemin yanında ağız kavgası yapmamak için onlara yanıt vermedim ve yolu çok uzatarak kayabaşı köyünden gitmek istedim fakat buradada yolların bilinçli olarak ulaşıma kapatıldığını gördüm bölgenin yabancısı olduğum için başka çıkış yeri varmı bilemiyorum arkadaşımı arayıp sorduğumda oda kayabaşı köyünden başka çıkış yeri bilmediğini söyledi tekrar şantiyeye döndüm durumu anlattığım halde yine geçmeme müsaade etmediler hatta aynı anda 5 güvenlik ellerinde demir sopalarla resmen tehtit ettiler bilmediğim bir durum vardır diye olabildiğince sabırlı davrandım sonra normalde E6-ya 10 dakikada inmek varken yolu 1 saat uzatarak başakşehir den Bahçelievler deki evime döndüm Bir gün sonrada bu sefer arkadaşımın duşakabin montajı için dönen ustalarda başakşehiri dolaşmak zorunda kalmışlar oysaki yolun E6 dan Olimpiyat Stadı girişinde kaya şehir tabelası var mademki o yol kapalı tabela ne diye konmuş ayrıca kaya şehir çıkışından da Çevre yolu tabelası var gün içinde geçtiğim yol saat 19:00 dan sonra neden kapanır ? Yolmu yanlış yerden yapılmış yoksa şantiyemi yanlış yere kurulmuş taktiri size bırakıyorum kayaşehir in normal giriş yolunun burası olduğu sur gibi yapılan ana giriş kapısından belli olduğuna göre bu anlamsız yasak ne diye uygulanıyor sonuçta insanlar kayaşehire taşınmaya başladı hastası olan olur acil bir yere yetişmesi gereken insanlar olur şayet bu kayaşehir’in güvenliği için yapılıyorsa kayabaşı köyünden ve başak şehirden insanlar rahatlıkla kayaşehire zaten ulaşıyor. Şantiye güvenliği için yapılıyorsa kayaşehir ve başakşehire giden ana yolda şantiyenin ne işi var . Şayet bu geçici bir yasaksa yolun her iki giriş noktasında gerekli ikazlar neden yok..sonuç olarak ortada çok ciddi bir çelişki ve sıkıntı var başka insanların daha fazla sıkıntı çekmemesi adına konuyu bilginize sunuyorum.Ayrıca toki İstanbul Büyükşehir dahil birçok yere gerekli bilgiyi geçtim aynı sıkıntıları yaşamamak adına lütfen herkes gerekli yerlere mail atsın veya fax çeksin.Sanırım kayaşehir adına kurulan bir dernekte var derneğinde gerekli girişimleri yapacağını umuyorum.İnşallah arkadaşıma tekrar gidişimde aynı sıkıntıları yaşamam.
  Evlelriniz tekrar hayırlı olsun.

  Hakan SANCAKTAR

yorum sayfaları
1 2 3 20049
 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.