ana sayfa > Dernek Faaliyetleri, Haberler > Isınma Faturalarına İtirazlar Hakkında

Isınma Faturalarına İtirazlar Hakkında

Pazartesi, 02 Oca 2012 iskayad yorum ekle

Faturalar geldiğinden bu yana dernek olarak gerek site yönetimi gerekse Daf ile görüşmeler yaptık. Ancak sorunlu faturaların çözümüne dair şuana kadar net bir adım atılmadı. Karşılaştığımız birçok farklı sorun var. Bunlardan öne çıkanlar:

1- Daire tesliminden yana bozuk olan ve hiç sayım yapmayan sayaçlardan dolayı daire sahiplerine ceza mahiyetinde fatura gönderilmesi. halbu ki bu sayaçların sistem çalışmadan kontrol edilmesi, sorun varsa yönetim tarafından düzeltilmesi gerekirdi. 55 günlük kullanımdan sonra tespit edilmesi kullanıcı hatası değildir.

2- Sayaçların Daf olmadığı bölgelerdeki okumalar bina görevlileri tarafından dairelere girerek manual yapılmış ve çoğu dairede yanlış tutarlar yazılmıştır. Boş olup girilemeyen dairelerin ise neye göre kwh değerlerinin çıkarıldığı ve faturalandırıldığı bilinmemektedir.

3- Gelen İgdaş faturalasının %80′i ısınma %20’si sıcak su için ayrılacağı biliniyor. Birçok binada bu düzgün olsa da incelediğimiz bazı binalarda faturanın tamamı ısınma faturasına yansıtılmıştır. Buna bağlı olarak da aynı oranda doğalgaz faturası gelmiş 2 ayrı binada aynı kwh değerine çok farklı faturalar gönderilmiştir.

En belirgin sorunlar yukarıda belirtildiği gibidir, bunlardan bağımsız sorunlar da olabilmektedir. Site yönetimi de daire sahiplerine kendi faturaları dışında binaya gelen fatura ve kwh birim değeri gibi bilinmesi gereken konuları açıklamamıştır. Durum bu iken faturasında sorun yaşayan komşularımız için araştırma yapmış ve İl Hakem heyetinden aşağıdaki yolun izlenmesi önerilmiştir. Tüm komşularımıza duyurulur.

- Emlak Yönetim Genel Müdürlüğü’ne durumu ifade eden, delilleri sunduğunuz İadeli Taahhütlü itiraz dilekçesi gönderilmesi gerekiyor. Dilekçede gerekli düzenlemenin yapılarak fazla ödemenin iadesi talep edilecek.

- Dilekçemizi ve postacı tarafından geri getirilen iadeli kartını saklayacağız, 15 ila 30 gün arasında bekleme süresi var, sonuçlanmadığı takdirde elinizdeki belgelerle İlçe Hakem Heyetine giderek müracaat edilmesi gerekiyor.

- Bu süreçte faturanızı ödemeniz tavsiye ediliyor. Sürecin sonuçlanması 3 ay gibi bir süre alıyormuş, faturanız bu süre içinde faize girmemesi için ödemeniz yararınıza diye belirttiler. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde, başvurunuzda da talep edildiyse faiziyle birlikte geri alınabiliyor.

Categories: Dernek Faaliyetleri, Haberler Tags:
 1. arapgir44
  Cumartesi, 04 Şub 2012 zamanında 00:34 | #1

  15. ßölge ne zaman teslim edilcek bilqisi olan varmı mesaj atsın lütfen

 2. liimr2003
  Cumartesi, 04 Şub 2012 zamanında 17:36 | #2

  Daf Enerji’den gelen 4.cevap:

  Sayın Mehmet Yılmaz,

  Sorularınızla ilgili aşağıdaki cevaplarla size yardımcı olmayı umuyorum:

  1. Kalorimetreler dairelerin kollektörlerine monte edildiğinden ve projeye göre kollektörler daire içlerinde çizildiğinden, kollektörleri daire dışına çıkarmak, bütün tesisatın değişmesini gerektirmekte ve bu durum pratikte pek mümkün gözükmemektedir. Bununla ilgili TOKİ ye gerekli tavsiyeleri ve uyarıları yapmış olup, TOKİ nin bundan sonraki projelerinde bunları dikkate almalarını sağladık.

  2. Burada bahsettiğimiz katsayılar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın değişiklik yapmak istediği, 26847 sayılı Merkezi Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmeliğe eklenmesi düşünülmektedir. Kesin olmamakla beraber bu değişikliğin 1 ay içinde yapılmasını bekliyoruz.

  3-4. Manipülasyonlu dairelere net uygulanacak bir katsayı belli olmadığından dolayı, Emlak Yönetimin verdiği karar gereğince bu dairlere 100 kWh endeks değeri vermekteyiz. Bu durum belirttiğim üzere birim fiyatlarda bir değişikliğe yol açmaktadır. Ancak yine de bu dairlere 100 kWh değeri vermemiz belli bir oranda da olsa hatayı azaltmaktadır. Kesin olarak bu durumun fazla ya da az ödemenize sebep olduğunu net olarak söyleyemeyiz; bloktaki manipülasyonlu daire sayısına ve de ne şekilde bir manipülasyon uyguladığına göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin vanasını tamamen kapatmışsa gerçek tüketimi 0 dır ve biz o daireye 100 kWh vermişizdir bu durumda birim fiyat düşer; ancak ………bir manipülasyon uygulamışsa dairede tüketim olmasına rağmen cihaz enerji hesaplamayacağından 0 gösterir; gerçek tüketimi 100 ün üstünde olsa bile biz karar gereğince 100 verdiğimizden bu durumda da birim fiyat yükselir. Yönetmelikte net katsayılar gelmeden bu belirsizlikler hem sizin hem yönetimlerin hem de bizim tarafımızda sürecektir. Bu katsayıların net olarak yayınlanmadığından, manipülasyonlu dairlere verilecek katsayıların, manipülasyon yapmayanların tutarlarını düşürüp düşürmeyeceği hakkında net bir şey söylemem mümkün değildir.

  Saygılarımla.

  BİLGE KARAKOÇ
  Makine Mühendisi

 3. liimr2003
  Cumartesi, 04 Şub 2012 zamanında 17:37 | #3

  Sn.DAF ENERJİ A.Ş. Yetkilisi, 04.02.2012

  İKİNCİ GİDER BİLDİRİMİ DÖNEMİ C20 BLOK DAİRE 9’UN HESABI:
  C20 blok için gelen İgdaş faturası 8199 TL olup bu tutarın 1639,80 TL’si sıcak su ısıtma için kullanılmış olup kalan miktarın %70’i 4591,44 TL dairelerdeki ısı sayacındaki tüketim oranında paylaşılan gider olarak, %30’u 1967,76 TL’si ortak gider olarak her daireye kullanım alanı (m^2si) oranında pay edilmiştir. Binadaki kalorimetrelerin toplam tüketimi 26759 kWh’tir. Daire 9 için hesaplama: (1967,76 TL/Bina toplam m^2) X dairenin m^2si = 34,584 TL ortak gider. (4591,44 TL / 26759 kWh) X 1235 kWh (dairenin tüketimi) = 211,907 TL paylaşılan gider olarak hesaplanmıştır. Burada hesaplanan birim fiyatlar; paylaşılan gider için 4591,44 TL / 26759 kWh = 0,1716, ortak gider için 1967,76 TL / 6726m^2 = 0,2926 olarak çıkacaktır.

  1. ŞU AN HESAPLANDIĞI GİBİ KAPICININ AYLIK 100 kWh TÜKETTİĞİ GÖSTERİLDİĞİNDE ORTAYA ÇIKAN HESAP AŞAĞIDAKİ GİBİDİR;

  (4591,44 TL / 26759 kWh) X 1235= 211,907 TL

  2. KAPICININ ISITMA GİDERİ NEREDEYSE BEDAVA OLDUĞU İÇİN KALORİFERLERİNİ 4. KONUMDA ÇALIŞTIRDIĞI ÖNGÖRÜLÜRSE, AYDA EN AZ 1500-2000 kWh’LIK TÜKETİMİ OLACAĞI AÇIKTIR. BİZ ÖRNEK OLARAK 1500 kWh ÜZERİNDEN HESAP YAPACAK OLURSAK;

  26759 kWh+1400kWh=28159 kWh (Blokta toplam tüketilen kWh)

  (4591,44 TL / 28159 kWh) X 1235 kWh (Benim tükettiğim)= 201,37 TL

  KAPICININ YİNE 100 kWh’TAN FAZLA ÖDEME YAPMAYACAĞI DÜŞÜNÜLÜRSE;

  1400 kWh x 0,1631 TL (Kapıcının gerçek tükettiği kWh hesaba yansıtıldığında, ortaya çıkan yeni birim fiyat) =228,276 TL (Bloka eşit olarak paylaştırılacak kapıcının geri kalan tutarı)

  228,276 TL / 55 (Kapıcı dairesi hariç daire sayısı)= 4,15 TL (Daire başına düşen kapıcının tüketmiş olduğu fazla tutar)

  201,37 TL+4,15 TL=205,52 TL

  3. ORTAYA ÇIKAN FARK;
  211,907 TL - 205,52 TL= 6,387 TL (Sadece benim ödediğim fazla tutar)

  SORU ve DİĞER ÖNERİLERİM:

  Kapıcıların tüketmiş oldukları gerçek kWh’lar neden manipüle edilerek, 1. maddede olduğu gibi haksız fazla ödemeye sebep olunmaktadır?

  Bundan sonraki aylarda 2. maddede örnek bir hesaplama yöntemi olarak sunduğum formülün uygulamaya geçirilme olasılığı nedir?

  Eğer kapıcının gerçek tüketmiş olduğu kWh bundan sonra da hesaplara yansıtılmayacaksa, duyurularla duyurduğunuz gibi tüm petekler 2. konumda ısıtıldığında bir daireye aylık olarak en az kaç kWh’lık tüketim gelmesi gerektiğini tespit etmek zor değil. Tüm petekler 24 saat 2. konumda çalıştırılır, tüketilen kWh 30 gün ile çarpılır ve kapıcıya standart olarak yazılması gereken kWh ortaya çıkar. Kaldı ki, kime ısınmayı bedava verseniz, peteklerini 3. veya 4. konumdan aşağıda çalıştırmayacağı açıktır. Bunu standart olarak Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları için uygulayabilirsiniz.

  Petekler en az 2. konumda çalıştırıldığında, aylık en az 1000 kWh’lık tüketim ortaya çıkacağını öngörecek olursak, şu an yapıldığı gibi kapıcıya 100 kWh’lık bir tüketim değil de, 1000 kWh’ın yarısı olan 500 kWh yansıtılırsa, toplam tüketime 900 kWh daha ekleneceğinden hem birim fiyatlarımız haksız yere en az %50 daha az yükselir, hem de 2. maddede örnek hesaplama yönteminde gösterdiğim gibi bloka 100 kWh’ın üzerindeki kWh’lar değil de, 500 kWh’ın üzerindeki kWh paylaştırılmış olur. Kısacası, madem ki bir standart olacak, neden gerçek tüketime çok daha yakın olan 1000 kWh değil de, 100 kWh? Bunun yeni yönetmelik beklemekle alakası yok. Yeni yönetmeliği kapıcı dairesi dışında manipülasyon yapanlarla ilgili ne tür işlem yapılacağı hususunda hep beraber bekleyelim. Sonuçta 100 kWh’ı belirlerken de şimdiki yönetmeliğe göre belirlemediniz. Yeni yönetmelik çıkana kadar kapıcı dairesi dışında kalan diğer tüketimi olmayan dairelere yine 100 kWh uygulamaya devam edin. Dairesinde oturanlar olduğu gibi, oturmayanlar da var. Ekstra manipülasyon yapıldığı tespit edilirse en ağır ceza yine verilsin. Fakat kapıcı dairesini diğer dairelerle bir tutmak doğru bir davranış değildir. Çünkü kapıcı dairede zaten oturmakta ve bedava olduğu için peteklerini eminim sonuna kadar açmaktadır. Bu durumda acizane tespitime göre DAF ENERJİ A.Ş’nin ve EMLAK YÖNETİM’in aldıkları ortak 100 kWh kararına göre manipülasyon zaten kapıcı dairelerinde yapılmış oluyor. Kapıcıları arada yine bir miktar kaynatalım ama bunu biraz daha insaflı yapmamız gerekmektedir. Kapıcıyı başımızın üstünde taşımamız başka, üstümüzde zıplatmamız başka bir olaydır.

  Kapıcının gerçek tüketmiş olduğu kWh’ın bundan sonra da hesaplara yansıtılmayacağını öngörerek yapmış olduğum önerilere rağmen, sonuç olarak yine de kapıcının gerçek tüketmiş olduğu kWh’ın hesaplara ayrı bir kapıcı kalemi açarak yansıtılmasını ve %50’sinden fazlasının bloka dağıtılmamasını talep ediyorum. %50 daha az ısı gideri ödemek küçümsenemeyecek ciddi bir rakamdır.

  Bu yazdıklarımı kesinlikle sizleri veya Emlak Yönetim’i suçlamak veya töhmet altında bırakmak için değil, kendi bakış açıma göre gördüğüm ciddi hataların düzeltilmesi ve bir vatandaşın aklından neler geçebileceğini bilmeniz ve toplantılarınızda bu görüşlerimi masaya yatırıp, aranızda tartışmanız için yazıyorum. Bu kadar yazışmadan sonra dürüst çalıştığınıza inancım tamdır. Fakat her fazla ödediğimiz tutarı blok sakinlerine ve yönetmelik eksikliğine bağlarsak, biz blok sakinleri açısından haksızlıklar giderilmemiş olur. Eminim sizlerin de yapabileceği daha fazla şeyler vardır. Aldığınız 100 kWh kararı gibi, haksızlıkları maksimum önleyecek başka kararlar da alabilirsiniz. Manipülasyon yaptığı tespit edilmiş hiç kimse bana niye 100 kWh değil de, 1500 kWh yazdınız demez.

  Sonuç olarak anlatmak istediğim, kapıcıya para ödettirmemenin tek yolu kWh tüketimini yansıtmamak ve bunun neticesinde birim fiyatlarımızı yükselterek bizlere daha fazla fatura ödettirmek değil. Tükettiği kWh’ı yansıtabilir, bizler açısından en kötü ihtimalle yine 100 kWh’ın bedelini ödeyecek olsa dahi, daha adaletli bir hesaplamayla fatura tutarlarımızı düşürebilirsiniz.

  Mehmet YILMAZ
  Bilgisayar Yüksek Mühendisi
  liimr2003@gmail.com
  tel. 0555 981 10 39

 4. eyup507
  Pazar, 05 Şub 2012 zamanında 18:55 | #4

  kimse 1+1 le ilgili resim çekmip daire bakmaya giden yokmu lütfen cvp yazsın gidip gören varsa nasıl ne durumda merak ediyoruz

 5. liimr2003
  Pazartesi, 06 Şub 2012 zamanında 18:35 | #5

  Isınma faturalarına itiraz hakkında alakasız konularla ortaya dalmayın. Gidin ilgili başlık altında sorun sorularınızı.

 6. liimr2003
  Çarşamba, 08 Şub 2012 zamanında 15:33 | #6

  C TİPİ DAİRE FATURASI HESAPLAMA

  Gaz faturası
  - Sıcak su ısı bedeli (Gaz faturası’nın %20’si)
  Tutar
  - Paylaşılan ısı bedeli (Tutarın %70’i)
  Ortak pay ısı bedeli (Tutarın %30’u)

  ISINMA GİDERİ

  Paylaşılan Giderin Birimini Hesaplamak:

  Paylaşılan ısı bedeli / Toplam enerji kWh = Paylaşılan giderin birimi

  Paylaşılan Gideri Hesaplamak:

  Paylaşılan giderin birimi x Daire Tüketimi kWh = Paylaşılan gider

  Ortak Gider Birimini Hesaplamak:

  Ortak pay ısı bedeli / 6726 m² = Ortak gider birimi

  Ortak Gideri Hesaplamak:

  Ortak gider birimi x 118,21m² = Ortak gider

  SICAK SU ISI GİDERİ

  Birimi Hesaplamak:

  Sıcak su ısı bedeli / Su miktarı m³ = Birim

  Paylaşılan Gideri Hesaplamak:

  Birim x Daire Tüketimi m³ = Paylaşılan gider

  SICAK SU GİDERİ

  Birimi Hesaplamak:

  Su faturası / Su miktarı m³ = Birim

  Paylaşılan Gideri Hesaplamak:

  Birim x Tüketim m³ = Paylaşılan gider

 7. erdem28
  Çarşamba, 21 Mar 2012 zamanında 15:33 | #7

  Arkadaşlar hiç yakmadığınız halde 100 kwh olarak belirlenen cezai işlem değişmiştir. Bende fatura geldikten sonra öğreniyorum. binanın toplam yaktığı ısı giderinin daire sayısına bölünmesi ile bulunuyormuş emlak yönetim bu şekilde bir karar almış. Daf Energy Gökan Bey bilgiyi veren Site yönetiminin dünyadan haberi yok ben sorunu çözdükten sonra ilgili karar elinize ulaştımı diyorum yok diyo en son 100 kwh geldi sonra değişti diyor onlarda konudan bi haber fakat gerekli yazışmaları yaptım ilgililerden cevap bekliyorum ayrıca ilgili karar resmi gazete de yayımlanmışmıdır yayımlanmadı ise tarafımıza tebliğ edilmişmidir. Mantık çerçevesinde 100 kwh ödemekte idim fakat resmi yazı veya tarafıma ilgili karar tebliğ edilene kadar faturayı ödemeyeceğim. Gerekirse yasal yollardan çözüme ulaşacağımı düşünüyorum. 9 bölge b1 56 Erdem Coşkun

 8. usta
  Perşembe, 22 Mar 2012 zamanında 00:37 | #8

  ben diyorum ki yönetim kararıyla 100kw sayacı bozuk olanlar için gelen tutarın az olduğu kararı alınmış. ozaman ortalam ısınma tutarından tekrar hesap yapılsın faturalar yenilensin. çünki bir dairenin ısınması için 100kw çok az sayaçları bozuk olanlarda zaten biz yaktık diyor ,fakat faturasını başkaları ödüyor. bu adaletsizlik düzeltilsin. kimse kimsenin hakkını yemesin. bu konuda yönetimlerden istekte bulunalım lütfen.

 9. yadigar
  Perşembe, 22 Mar 2012 zamanında 12:11 | #9

  gorusmeler ıcın tesekurler ama ben bır bakırkoy yonune gıtmek ıcın nıye rınk yapayım otubuslerın son duragı 2 etap olsun yenı acılan amırlıgı arayalım anca sonuc alırız b1 77 11 bolge

yorum sayfaları
1 2 25334
 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.