ana sayfa > Haberler > İstanbul’un içinde yeni bir İstanbul…

İstanbul’un içinde yeni bir İstanbul…

Çarşamba, 23 Oca 2013 admin yorum ekle

23449714172Başbakan’ın duyurduğu ‘çılgın proje’nin detaylarına SABAH ulaştı. 1.5 milyon nüfuslu yeni şehir sanat, sağlık ve teknoloji merkezleriyle dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olacak

SABAH, İstanbul Avrupa Yakası’nda yapılacak ve üçüncü havaalanı, 4 ayrı modern kent projesi, dünya çapında biyomedikal ar-ge merkezi ve bölgenin en önemli çocuk araştırma hastanesine sahip Bio-İstanbul’un de yer alacağı Yeni Şehir’i açıklıyor. Başakşehir, Avcılar, Arnavutköy ve Eyüp ilçeleri sınırları içinde yapılacak yeni şehir; dünyanın en büyük ve en prestijli kentsel dönüşüm projesi olacak. Başbakan Erdoğan’ın duyurduğu proje için seçilen isimse “İstanbul Metropoliten” oldu.

ŞEHRİN KALBİ KAYABAŞI’NA
Kayabaşı Kentsel Tasarım Projesi: Atatürk Havalimanı’na 17 kilometre, Boğaz Köprüsü’ne 24 kilometre, Olimpiyat Stadı ve Başakşehir’e komşu, “Yenişehir Proje Alanı”nın merkez alanı olacak donatı alanları, prestij konut alanları, ticaret aksları, alışveriş alanları ve meydanları ile öncelikli olarak 200 bin nüfus kapasiteli tasarlanan proje yeni şehrin kalbi olacak.
Mıknatıs Kent (Magnet City): Başakşehir sınırları içinde, Hoşdere bölgesinde 110 hektarlık alan üzerinde, yaklaşık 20.000 nüfusu ile “Yeni Şehir Projesinin” prestij odaklarından, tramvay ve metroya sahip, modern kent yaşamını yansıtan, insan doğa dengesini koruyan, sürdürülebilir, dinamik, İstanbul’un en gözde yerleşim yerlerinden biri olacak. Mıknatıs Kent’te açık alana kurulacak alışveriş alanları trafikten arındırılacak, kent içinde ulaşım yer üstü tramvay ile sağlanacak.
Bio-İstanbul: Teknoloji ve araştırma üssü olarak kurulacak, Türkiye’nin ilk uluslararası sürdürülebilirlik sertifikasyonuna sahip olma özelliğinin yanı sıra, ilk biomedikal bilim parkına ve dünyanın en önemli çocuk araştırma hastanesine sahip olacak. Bioİstanbul dünyaca ünlü biyomedikal şirketleri yatırım için çekerken, bilim, doğa ve modern yerleşimin iç içe geçtiği bir proje olacak. Proje ayrıca Hong Kong, Malezya gibi uzak doğuya yapılan sağlık arge yatırımlarını da İstanbul’a çekecek. 

SAĞLIK TURİZMİ BAŞKENTİ
Sağlık Kent: Kanser araştırma merkezi, toplum sağlığı merkezi, organ doku bankası, tıbbi birim- lerinin yanısıra konakla- ma, konferans ve kültür merkezleri ile küresel ölçekte hizmet verecek özel temalı kent projesi olacak.
Temapark: Kayabaşı’nın güneyinde, İstanbul’un merkezindeki iş merkezi yoğunluğunu alacak, doğa ile iç içe çalışma alanları sunacak. Özellikle kültür, sanat merkezleri, konser salonları ile Yeni İstanbul’un kültürel merkezi olacak.
Üçüncü Havaalanı: Arnavutköy ve Eyüp ilçe sınırları içinde, Karadeniz kıyısında, 9400 hektarlık alanda üçüncü köprü ve hızlı tren ile entegre, yıllık 150.000.000 yolcu kapasiteli dev proje… Karadeniz’e kıyısının olmasının yanında Kuzey Marmara Otoyolu ile bütünleşik olması, deniz, kara, ve demir yolu ile ulaşım sağlayarak İstanbul’u özlediği havaalanına kavuşturacak.

Trafik derdi olmayan bir cazibe merkezi
Kuzey Marmara Otoyolu bağlantı yolu ile Tem Otoyolu arasında kalan Kayabaşı merkezli bölgede 1.5 milyonluk nüfusun yerleşmesi planlanıyor. Güçlü ulaşım ve altyapıya sahip konut, çalışma, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kolaylıkla sağlandığı azaltılmış trafiği ve trafiğe kapalı gezi alanları ile Yeni Şehir sadece İstanbul’un değil, Avrupa’nın da gözde merkezlerinden biri olacak. 08.09.2012 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile “Kentsel Dönüşüm Amaçlı Rezerv Yerleşim Alanı” ilan edilen 32 bin 500 hektarlık rezerv alanda, özellikle deprem riski altındaki yerlerin taşınacağı “Yeni Şehir” için çalışmalar başlatıldı.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Yasam/2013/01/23/istanbulun-icinde-yeni-bir-istanbul

Categories: Haberler Tags:
 1. kezbey
  Çarşamba, 23 Oca 2013 zamanında 11:27 | #1

  uydu kentmiş bizdaha sokak lambalarını yaktıramadık

 2. ender
  Çarşamba, 23 Oca 2013 zamanında 12:55 | #2

  iyi güzelde ketsel dönüşüm deniliyo ama resme bakılırsa sanki zengin için yapılacak lüks konutlara benziyo yine garibana bişey yok gibi geliyo kimse sevinmesin zengine yarayacak

 3. Fish
  Çarşamba, 23 Oca 2013 zamanında 14:51 | #3

  o bio bilmem ne hastaneleri güzel de, insan sağlığını tehtid eden baz istasyonlarına tepki sürmesine rağmen her tarafa mantar gibi dikilmesine ne demeli
  para, para, para… halkı düşünen kim ki, babalarının arsası sanki istedikleri gibi istedikleri zaman onlara amade

 4. koton kargo
  Perşembe, 24 Oca 2013 zamanında 10:32 | #4

  selam arkadaşlar söylenen proje 5 yıl sonrasını kasdediyor çok aceleci davranmayın gerçekdenşansımız varmışda bir daire çıkmış bize çok uzamaz 5 yıl sonra enkötü daire 250 bin olur çılgın proje geliyor akşam haberleri dinledim ben olumlu bakıyorum herkese hayırlı olsun sağlık sıhhat içinde oturmak dileğiyle

 5. mrboyraz
  Perşembe, 24 Oca 2013 zamanında 14:35 | #5

  Bunlar heyecan verici gelişmeler.Uzun vadede sahip olacaklarımızı düşünmek ne kadar doğru bir seçim yaptığımızı gösteriyor.Sonuç itibari ile kira ödeyerek daire sahibi oluyoruz.Ben 9 sene istanbulda kira vererek hiçbirşeye sahip olamadığımı gayet iyi farkındayım ve biliyorum.Fakir fukara edebiyatına gerek yok şükretmek lazım.

 6. koton kargo
  Cuma, 25 Oca 2013 zamanında 15:37 | #6

  aynen bende katılıyorum size bende 22 senedir ist kiralarda sürünmekden artık gına gelmişdi nerdeyse köyüme dönecektim sebebolanlar sağolsunlar bazı eylerde gerçekden uçuk sıcaksu faturası göndermişler 400 tl sanki komple biananın suyunamı ben baktım ödüyom bilmiyom

 7. deniz7850
  Pazartesi, 28 Oca 2013 zamanında 10:14 | #7

  yeni şehirden bahsediyorlar gitsinlen avm ye gezsinler bakalım gezebiliyorrlarmı.soğukdan dükkanlar bile açılmıyor.kayaşehire her tarafı açık avm olurmu bunu hangi mühendisçizdi.şimdi gezsin bakalım.oradaki dükkanların çoğu hala boş bu gidiş le açılanlarda kapatılır.ben 3.bölgede oturuyorum kimse gezmiyor avm de.avm ye nasıl çözüm bulacaklar bu konuda admin forum başlığı açarsan sevinirim.birde nereye şikayet edeceğiz.derdimizi kime anlatacağız.

 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.