ana sayfa > Dernek Faaliyetleri, Haberler > Kayaşehir hayal kırıklığı yaşıyor

Kayaşehir hayal kırıklığı yaşıyor

Çarşamba, 06 Mar 2013 admin yorum ekle

haberBüyük umutlarla Kayaşehire taşınan vatandaşlar tehlikeli yollar, gelmeyen otobüsler, tepelere yapılıp adeta gelmeyin diyen camiler, yüksek gelen faturalar, bir türlü demokratikleşemeyen yönetimleri görünce büyük hayal kırıklığı yaşadılar…

Kayaşehir sakinleri medeniyetimize uygun bir şehirleşme yapılma fırsatı varken kaçırıldı yazık oldu diye üzülürken bir yandan da sağlık sorunlarının ve güvenlik sorunların çözülememesinden şikayetçiler.

2011 yılında dairelerin teslimiyle Kayaşehir de hayat başladı. İlk etapta 10.000 daire hak sahiplerine teslim edildi. Kayaşehir diğer sitelerden farklı bir şehir oldu. Daha inşaatları başlamadan Sivil Toplum Kuruluşları önerilerini içeren bir rapor hazırlayıp yetkililere teslim etti. Hem de yerleşim başlamadan hak sahipleri önce internet üzerinden daha sonra da resmi olarak bir araya gelerek dernekleşti. Yine Kayaşehirde diğer Başakşehir etaplarından farklı bir şekilde yerleşme hızı gerçekleşti. 2011 yılı bitmeden doluluk oranı % 100′e ulaştı. Dolayısıyla ilk önce birtakım beklenmedik aksamalar oldu.

Daha sonra diğer etaplar da teslim edildi. Yerleşimin üzerinden yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen günlük yaşamdaki sorunlar de çözülemedi.

Haberşehir gazetesi olarak biz de hem hem Toki’ye sunulan kent raporunu hazırlayanan STK platformu yetkilileri ile hem İstanbul Kayaşehir Derneği yetkilileri ile hem de diğer Kayaşehir sakinleri ile görüştük.

Görüşlerine başvurduğumuz STK Platformu üyeleri Kayaşehir’in kendi medeniyetimize uygun bir şehir kurmak için iyi bir fırsat olduğunu dile getirdiler. Ancak maalesef bu konuda tam bir hayal kırıklığına uğradıklarını da dile getiren üyeler şöyle dedi: Bizim medeniyetimiz cami, çarşı, okul ve komşu merkezlidir. Yani evinizden çıktığınızda komşunuza selam verirsiniz, sokağa çıkınca komşu esnafa selam verir alışveriş yaparsınız, cami hemen sokağınızdadır. Çarşı onun etrafındadır. Bu anlayışla sitelerin planlanması gerekirdi. Evet Kayaşehir merkezde çok güzel bir cami yapılmış ancak camiler bir çoğu da bina yapılamayacak yol kenarında ya da tepelerdedir. Binalar yine komşularla selamlaşamadan dışarı çıkacak şekilde planlanmıştır. 100.000 nüfusun alışveriş ihtiyacı için sadece merkeze bir adet çarşı yapılmıştır. Yollar insanların yürümesi için müsait değildir. Dolayısıyla bizim medeniyetimize uygun bir şehir yine yapılmamıştır. Halbuki her sitenin içerisine küçük bir mescit bu mescidin altına küçük dükkanlar yapılarak mahalle havası biraz da olsa oluşturulabilirdi diyerek hayal kırıklıklarını ifade ettiler.

İskayad yetkilileri ise Kayaşehir sorunları ile ilgili şu açıklamaya yaptılar..

Komşularımız ile henüz Kayaşehir’e taşınmadan çeşitli etkinlikler ile bir araya gelmiş ve ortak kanaatimizle, bizlerin kurum ve kuruluşlar tarafından ciddiye alınabilmesinin ancak kurumsal bir kimliğe kavuşmak ile mümkün olacağı sonucuna varmıştık. Bu ortak kanaatten yola çıkarak, komşularımızın da yoğun talepleri doğrultusunda paylaşım ve destekleri ile 3 yıl önce derneğimizi kurmuştuk.Derneğimiz, yaşam alanlarımızı sahiplenme, huzur içinde yaşama, kentleşme ve sosyal yardımlaşmayı sağlama amacıyla kurulmuş olup komşularımızın desteğiyle yoluna devam etmektedir.

Derneğimiz kurulduğu günden bugüne kadar amacı gereği, komşuluk ilişkilerinin kurulması,doğacak sorunlar karşısında ortak hareket edebilme, sosyal dayanışma ve yardımlaşma konularına eğilmiş olup ciddi mesafeler kaydetmiştir.

Bizler dar gelirli insanlarız, çoğumuzun müteahhitlerden daire alacak gücü yoktu. TOKİ bizlerin uygun koşullarda ev sahibi olmasını sağladı. Elbette TOKİ’ye müteşekkiriz. Ancak yaşadığımız şehirde birçok sorunumuz var ve sorunlarımızın ivedilikle çözüme kavuşması gerekiyor. Kayaşehir’in ilerde çok daha sorunsuz çok daha güzel bir yer olacağının farkındayız ancak bu sorunlarımızın bir an önce çözülmesi gerekiyor.

Kayaşehirde sorunlar daha girişte başlıyor. İki insanın hayatına ve binlerce liralık maddi hasarlı kazalara yola açacak şekilde tasarlanan keskin virajlı yolun gerekçesini anlamak mümkün değil. Site girişlerinin bazıları tam bir ucube. 10. Bölge 2. kısım sitenin girişi tam kavşakta ama üç metre yan tarafınızdaki sitenize girebilmek için ya kaza yapma riskini göze alacaksınız ya da tam 1600 metre gidip girişe geleceksiniz.

Zamanında açılamayan okullar, yüksek gelen ve adil dağıtılamayan ısınma ve sıcak su faturaları, yetersiz İETT hatları ve otobüs sayıları burada yaşamayı zorlaştırmakta ne yazık ki. Bunun için ilgili kurumlara hem bireysel hem de dernek olarak sık sık sorunlarımızı hatırlatıyor ve geçiş sürecinin daha hızlı olmasını istiyor ve umuyoruz.

Site yönetimi pek çok konuda eksik hizmet veriyor. Güvenlik konusundaki eksikler dile getirildiğinde güvenliğin sadece caydırıcılık anlamında işe yaradığı söyleniyor.Bir çok komşumuz “O hâlde neden para ödüyoruz?” şeklinde düşünüyorlar. Binalarımızdaki arızalar ivedilikle çözülemiyor işin içine uzun prosedürler giriyor. Kayaşehirlibir çok komşumuz site yönetimi içinde söz sahibi olmak istiyorlar ancak bu konuda iyi bir katılım sağlanamıyor ne yazık ki.

Kayaşehir genel olarak İETT tarafından çok yavaş sahiplenildi, başlangıçta ilk taşınan komşularımız yollarda sersefil oldu. Kayaşehirde genel olarak otobüs hatları ve sayısı yeterli değil ayrıca 11,12,13,14 ve 17. Bölgelerinin bu konularda çok daha fazla eksiği var. Bu bölgelerde toplu taşıma yetersiz. Yolların aydınlatmaları yok ve geceler çok tehlikeli bir hal alıyor. Ayrıca Olimpiyat stadına giden yollarda da aydınlatma bir gün var on gün yok.

Aile hekimliği sorunu hala çözülemedi. Aile hekimi yetersiz. Bu yüzden mesela Kartal’dan taşınan bir vatandaşın aile hekimi hala Kartalda görünüyor. Polis merkezi inşaati biteli çok olmasına rağmen hala açılamadı.

Maalesef hepimizin cebinde telefon varken baz istasyonsuz yaşam artık mümkün değil ama bu baz istasyonları yaşam mekanlarımızla bu kadar içiçe olmak zorunda mıydı? Zararsız olduğu bilimsel olarak ispatlanmamışken ve en azından insan psikolojisine zarar verdiği yargıtay kararıyla kabul edilmiş iken bu istasyonların binalarımızla bu kadar içiçe olmasına kayaşehirliler olarak bir anlam veremedik.

Bölgemizde bir pazar yeri kurulması iyi olurdu çünkü genel olarak dar gelirli ve taksit ödeyen insanlarız, buna rağmen bölgemizde fiyatlar biraz yüksek.

Categories: Dernek Faaliyetleri, Haberler Tags:
 1. Senol57
  Cuma, 08 Mar 2013 zamanında 00:48 | #1

  çok doğru söylemişsin arkadaş

 2. emellll
  Pazartesi, 08 Nis 2013 zamanında 10:18 | #2

  kullanmadığımız halde gelen ısınma faturalarıyla artık başedemiyoruz. 4. ay olmuş hala gelen faturalar büyük bir çığ gibi buna bir çare yokmu nerde kayaşehir halkı birlik olmadığımız ve sesimizi duyurmadığımız sürece bizi sömürmeye devam edecekler.

 3. kaya74
  Cuma, 12 Nis 2013 zamanında 14:29 | #3

  Koyun gibiyiz hem sütümüzü hem etimizi yiyorlar

 4. mertayaz
  Cuma, 19 Nis 2013 zamanında 13:36 | #4

  sa
  arkadaşlar kimsenin bizi sömürdüğü falan yok.kolayı var tüm bloktaki paylaşım faturalarını toplayın igdaş a ödenenden fazla çıkıyorsa gidin savcılığa suç duyurusunda bulunun.derdimiz yol göstermek olsun insanları kışkırtmak değil.

 5. tek
  Salı, 25 Mar 2014 zamanında 16:15 | #5

  Bu yönetim başta olduğu sürece problemler devam edecek. Yönetimin değişmesi için bir yol olmalıdır. ayrıca bu yönetimi kim başa getirdi. Hiç bir kimseye sormadan bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bunlara bir dur demenin zamanı gelmiştir.

 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.