ana sayfa > Haberler > Kayaşehir, Şehrimizin Çekirdeği Olacak

Kayaşehir, Şehrimizin Çekirdeği Olacak

Pazartesi, 06 Ağu 2012 admin yorum ekle

İstanbul’a 1 milyon nüfuslu yeni şehir kurulacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’da ileriye yönelik bir milyon nüfuslu şehir kurmayı planladıklarını bildirdi.

Bakan Bayraktar, ”Kayaşehir diye yaptığımız yer, kuracağımız şehrin çekirdeğidir. O çekirdeği genişleteceğiz” ifadesini kullandı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Bakan Bayraktar, ekim ayında başlayacak afet riski altındaki alanların dönüşümü hakkında bilgi verdi.

Süreçle ilgili çalışmaların devam ettiğini, binaların çetelelerinin çıkartıldığını belirten Bayraktar, ”Riskli binaların haritalarını çıkarıyoruz. Risk nitelik ve nicelik durumlarını çıkarıyoruz. Bu duruma yönelik yasa mevzuatlarını hazırlıyoruz. Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz. Bunlarla beraber, belediyelerle konuşuyoruz. Belediyeleri yasal mevzuata göre hazırlıyoruz” görüşüne yer verdi.

2023’te şehirlerin çok daha düzenli ve marka şehirler olacağını belirten Bayraktar, dönüşümün sadece afet riski kapsamında bir çalışma olmadığını, salaş, kaçak, mühendislik hizmeti almamış, enerjiyi savuran ve gecekondu gibi ruhsatsız yapılan tüm yapıların realize edileceğini vurguladı.

-20 yıldan daha erken bitirilebilir-

Süreci 20 yıldan daha erken bir zamanda bitirmeyi hedeflediklerini ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti: ”Uygulamaya Eylül ve Ekim başı gibi başlamayı düşünüyoruz. Bu çerçevede, memleketimizin hayrına çok güzel bir start vereceğiz. Belediyelerden, kamu kuruluşlarından müracaatlar var. Çok ciddi şekilde ve artan bir hacimde müracaatlar var. Bizim binalarımızı gelin yıkın diye, insanlar bize başvuruda bulunuyorlar. Bu yıkımları, Başbakanımız da teşrif ederse eğer, Başbakanlığımız’ın vereceği startla Türkiye’nin herhangi bir yerinden başlatacağız.”

-”Kayaşehir, şehrimizin çekirdeği olacak”-

Bayraktar, İstanbul’da depreme dayanıklı olamayan zeminlerin ıslah edileceğini, zemin emniyetine uygun kararlar alınacağını dile getirdi.

İstanbul’da ileriye yönelik bir milyon nüfuslu bir şehir kurmayı planladıklarını da bildiren Bayraktar, ilk etapta 500 bin nüfus, arkasından 700 bin, onun da arkasından 1 milyonu bulacak şekilde yeni bir şehre başlanıldığını ifade etti.

”Kayaşehir diye yaptığımız yer, kuracağımız şehrin çekirdeğidir. O çekirdeği genişleteceğiz. O şehrin çalışmalarına süratle başlıyoruz” diyen Bayraktar, ayrıca, Anadolu yakasında, yer arayışlarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/istanbul-a-1-milyon-nufuslu-yeni-sehir-kurulacak/siyaset/siyasetdetay/06.08.2012/1577041/default.htm

Categories: Haberler Tags:
 1. omerfaruk
  Pazartesi, 06 Ağu 2012 zamanında 15:20 | #1

  Nasıl merkez olacakmış hiç anlayamıyorum. Yollar plansız yapılmış sürekli kazalar oluyor. Küçücük bir çocuk hatalı yol yüzünden öldü. Yeni bir kaza görmem 1 haftayı geçmiyor. Şimdiden yollar yetersiz. Nüfus 1 milyon olunca nasıl yetebilir ki?
  Taşınalı 5 ay oldu hala internet hizmeti getiremediler… Nerden tutsan elinde kalıyor.
  “Türk işi” yapmayıp baştan planlı yapsalar olmaz. Çünkü planlama yapana kadar rant kaçar!

 2. erol38
  Pazartesi, 06 Ağu 2012 zamanında 15:42 | #2

  Sayın bakan büyük hayaller kura dursun.Büyük projeler düşünsün.

  Bizlerde atadıkları ve aidat ve çöp toplamaktan başka hiçbir iş yapmayan site yönetimlerine buğz edip oturalım.

  (Çünkü yapacak bir şeyimiz kalmadı Allah rızası için hiç bir yetkiliye derdimizi anlamadık,hep dediler nankörlük yapmayın.Doğaldaz dağıtım şirketleri zam yapmaya başladı.Yanlış hatırlamıyorsam şubat gibi doğalgaza zam geldi,yakında da geliyor.Bu kışın bak sen halimize.)

 3. FENERFAN
  Pazartesi, 06 Ağu 2012 zamanında 15:44 | #3

  hocam biraz sabırlı olmalı. öyle şehirler kolay kolay kurulmuyor. Biz kayaşehir in 1 sene önceki halini biliyoruz ekmek almaya bakkal yoktu. sen internet yok diyorsun.

 4. muratkara
  Pazartesi, 06 Ağu 2012 zamanında 17:24 | #4

  Sabırla Haksızlığı ve işini düzgün yapmayıp insanları mağdur etmeyi karıştırmamak lazım şimdi kayaşehiri düzgün kuranlar işlerini düzgün yapsaydı otobüsleri bol bol heryere koysadı ve aidatlara faiş fiat zam yapmasaydı hersez memnun olurdu demekki görevlerini düzgün yapmıyorlar vatandaşı sömürüyorlar haksızlık karşısında summamız lazım sabır ise şudur mesala birsey yapılır beklersin olmasını evlerin yapılmasını herkez sabırla bekledi gün geldi oturdu içine geçti sabır budur karıştırmayalım

 5. omerfaruk
  Pazartesi, 06 Ağu 2012 zamanında 21:13 | #5

  @FENERFAN internet senin hayatında küçük birşey olabilir ama benim ekmek param. Hem neye sabredecek mişiz? Yolları doğru düzgün yapmaları için birkaç insanın daha ölmesi şart mı?
  Şehir kuracaklarsa planlayacaklar önceden. Önce şehri kurup sonra yol ve altyapı yapılmaz. Bunu bilmek için çok okumuş olmaya da gerek yok.

 6. kurankursu
  Pazartesi, 06 Ağu 2012 zamanında 21:55 | #6

  yeni satış olacakmı acaba kayaşehirde? cepten giriyorum da yazıyı okuyamadım ? yeni satışa çıkacak bölge varmı?

 7. gemici
  Pazartesi, 06 Ağu 2012 zamanında 23:06 | #7

  kayaşehiri kötüleyen,beğenmeyen,arkadaşlar a sormak istiyorum,neden buradan ev aldınız mademki toki kötü neden aldınızz,beğenmıyorsanız evinizi neden geri iade etmıyorsunuz sonuçta ödediğiniz parayı geri veriyor tokii,

 8. omerfaruk
  Salı, 07 Ağu 2012 zamanında 09:17 | #8

  @gemici
  Beğenmemek ayrı bir şey eleştirmek ayrı bir şey. Ben 2 sene beklemişim evimi alabilmek için. Kaldı ki çok ucuza aldığımız da söylenemez. Yaptığı yolları, konutları kendi ceplerinden babasının hayrına mı yapıyorlar ki? Onlar da bizim servetimiz. Birileri ölçmeden, biçmeden, hesaplamadan iş yaptı diye neden bu hakkımdan feragat edeyim. “ENAYİ” mi yazıyor alnımda? Toki’yi savunacağınıza Toki’nin bundan sonraki işlerinde daha özenli olması için siz de eleştirin.

 9. 2929sefa
  Salı, 07 Ağu 2012 zamanında 10:17 | #9

  aynenn ılk baslangıcı ztn ev fıyatlarına yansıdı 85 metrakare ev 95000tl ye devredlyrr daha ne oslun kıı allah bereket versın dylm

 10. 10 numara
  Salı, 07 Ağu 2012 zamanında 17:30 | #10

  sevgili arkadaşlar buraları bize hibe değil para verdik kimse boş boş konuşmasın parayı alırken iyi aidata zam yaparken iyi bu kendi kurdukları yönetimler gasp yaparken iyi kardeşim benden para alıyorsan hizmet vereceksin nerede hani okullar ulaşım sağlık hizmetleri sosyal faliyetler sıfır bunlarımı takdir edeceğiz profosyönel yönetimlere devredersin olur ama nerede sonra evi geri ver falan bizim ne karar vereceğimize başkasımı karışacak allah allah beyler eğri oturum doğru konuşalım yanlış yapılan işler takdir edilmez ikaz edilir eski köye yeni adetler getirmeyemi çalışıyorlar anlamadım sabır diyoruzda sabrında sabrı kalmazsa ne olur onada ozaman bakacağız

 11. meyra
  Perşembe, 09 Ağu 2012 zamanında 09:39 | #11

  eksik olan yanlış yapılan şeyler burada uyarılmasaydı ozaman kimbilir nasıl olurdu şikayetleri sorunları burdan dile getiren arkadaşlara kendi adıma teşekkür ediyorum ağlamayan bebeğe meme verilmez takdirimizi beğenimizide zaten oturduğumuz semtleri bırakarak buraya gelip yeni bir yaşam kurmakla göstermiş oluyoruz kayaşehir çekirdeği bizim gibi kimse buraya inanmıyorken dağın başından evmi alınır yorumları yapılarak bize gülen insanlara rağmen bizim sayemizde oluştu.Kayaşehirin huzur dolu komşuluk ilişkilerinin bozulmadığı görgülü medeni insanların yaşadığı örnek alınan bir şehir olması dileğiyle.

 12. relaxan
  Cumartesi, 25 Ağu 2012 zamanında 15:26 | #12

  BURASI 5 YIL SONRA SÜPER OLCAK.ZAMANINDA BAŞAKŞEHİRDEN EV ALCAKTIM BU ALLAHIN DAĞINDAN EVMİ ALINIR DEDİM ŞUAN BAŞAKŞEHİRİ ANLATMAMA GEREK VARMI?SABIR VE ZAMAN GEREKLİ HASTANELER KOMPLEXİ VE DAHA BİRÇOK PROJE GERÇEKLEŞECEK

 13. relaxan
  Cumartesi, 25 Ağu 2012 zamanında 15:30 | #13

  zamanında başakşehirden ev alcaktım dedimki bu allahın dağından evmi alınır (6-7 sene önce)şuan başakşehiri anlatmama gerek varmı?avm si çok harika oldu bence. sağlıkkent olcak burası hep beraber görcez ama biraz sabır lazım çok prim yapcak evler ve dükkanlar

 14. vahit
  Çarşamba, 24 Eki 2012 zamanında 17:31 | #14

  Bize de atla gezebileceğimiz Tokiye ait ormanlar sunulacak mı??

 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.