ana sayfa > Genel Bilgiler > Merkezi Isıtma Sistemi

Merkezi Isıtma Sistemi

Cuma, 10 Tem 2009 admin yorum ekle

Bilindiği üzere binalarımızda kombi değil merkezi ısıtma sistemi kullanılacak. Bu aslında Toki’ye has bir uygulama değil. Yeni gelen yasa ile 5 aralık 2009′dan sonra 1000 metre kare ve üzeri kullanım alanı olan binalarda, kombi yerine merkezi ısıtma sistemine geçilmek zorunda. Biz de bununla ilgili bilgilendirici olması amacıyla merkezi ısıtma sistemleri ve ısı payölçerler hakkında birkaç kaynaktan aldığımız bilgileri derleyip bu sayfada sizlerle paylaşıyoruz.

Merkezi ısıtma sistemi uygulanan binalarda kazan dairesinden konutlara dağılan sıcak suyun ortama verdiği ısı etkisi kuzey ve güney cephelerde değişmektedir. Aylık eşit miktarda ısınma gideri ödeyen kuzey ve güney cephe kullanıcıları, aynı parayı ödemelerine rağmen sistemden eşit derecede yararlanamamaktadır. Güney cephede oturan kişi çok ısınırken kuzey cephedeki kişi yeterince ısınamamaktadır. Bu yüzden kaloriferler yüksek derecede çalıştırılmakta bu sefer kuzey cephe kullanıcısı yeterince ısınırken güney cephe kullanıcısı kapı pencere açmakta ve bu dengesizlik gereksiz ve fazladan enerji tüketimine yol açmaktadır. Isı payölçer ve kalorimetre ( Isı sayacı ) sistemleri ile artık bu dengesizliğin önüne geçmek, enerji tasarrufu sağlamak ve herkesin kullandığı kadar ödemesi imkanı sağlanmıştır.
ISI PAYÖLÇER
Isı payölçer merkezi sistem konutlarda her radyatöre termostatik vana ile birlikte monte edilerek, radyatörün tüketim değerini kaydeden ve dairelerin tüketim değerlerine göre ödeme paylaşımı yapılmasını sağlayan cihazlardır.
Payölçer Özellikleri :
Payölçerler radyatörünüzün harcadığı ısı enerjisini hesaplar ve telsiz modülü sayesinde tüketim bilgilerini apartman önüne gelen AXEM okuyucu elemanlarının el bilgisayarına aktarır.
 • Entegre maniplasyon sensörü sayesinde cihaza (kendisine,payölçere) yapılan müdaheleleri okuyucuya bildirir.
 • Her payölçer takıldığı radyatörün ısıl gücüne göre proğramlanır.
KALORİMETRE ( ISI SAYACI )
Kalorimetreler: her dairenin ısıtma sistemi girişine monte edilen ısı sayaçları (kalorimetre ) ile binanın toplam enerji tüketimi ve dairelerin ayrı ayrı enerji tüketimleri gözlemlenmektedir. Daire bazında tüketilen enerji miktarları toplam tüketilen enerji miktarına göre oranlanarak her dairenin tükettiği enerjiye göre ücret ödemesi mümkün hale getirilmiştir. Böylece katlarda adil ısınma imkanı sağlanacak ve boşa giden enerji kullanımının önüne geçilecektir. Kalorimetrelerle birlikte sıcak su sayaçları da kullanılarak dairelerin sıcak su tüketimlerinin belirlenmesi ve faturalandırılmasıda yapılmaktadır.
Kalorimetre Özellikleri :

Kalorimetre ( Isı sayacı ) her dairenin harcadığı ısı enerjisini hesaplar ve telsiz modülü sayesinde tüketim bilgilerini apartman önüne gelen AXEM okuyucu elemanlarının el bilgisayarına aktarır.

İstenildiğinde kablolu kalorimetre (M-BUS) takılarak verilerin bir bilgisayarda toplanması ve verilen proğramla apartman yöneticisi veya görevlisinin okuma ve paylaştırma yapması sağlanabilir.

Entegre maniplasyon sensörü sayerinde cihaza ( kendisine,kalorimetreye ) yapılan müdaheleleri okuyucuya bildirir
Her kalorimetre takıldığı dairenin ısıl gücüne göre programlanır.
Termostatik vana neden kullanılmalıdır?
Isınızı kendi konforunuza göre ayarlayabilmeniz ve ihtiyaç fazlası kullanımı engelleyebilmeniz için termostatik vana kullanılmalıdır. İhtiyaç fazlası her bir derece ısı giderlerinde %7 artış sağlamaktadır.

Nasıl Tasarruf Sağlanır?

Termostatik vanalar oda sıcaklığı ayarlanan dereceye ulaştığında gelen sıcak su akışını keserek radyatörün ihtiyacından fazla tüketim yapmasını engeller. Bu sayede sistemdeki sıcak su sadece ihtiyacı olan radyatöre yönleneceğinden ısı dağılımındaki eşitlik sağlanır. Tüm kat malikleri ihtiyaçtan fazla enerjiyi kullanmayacağından toplam sarfedilen enerji azalarak %30 a varan bir tasarruf sağlanmış olur.
Konuta ısı payölçer sistemi kurulduktan sonra toplam ısı gideri % 31,25 azalmıştır.
Faturalandırma nasıl yapılır?
Isı payölçer veya kalorimetrelerden okuyucu elemanların el bilgisayarı ile topladığı ısı tüketim bilgileri, kazan yakıt gideri esas alınarak, GLOBAL İŞLETİM SİSTEMİNDE toplanır ve her dairenin ısı gideri hesaplanırak faturalandırılır. Bu hizmet şu an dünyada 24 ülke ve 7,5 milyon konuta uygulanmaktadır. Faturalar ister dijital ortamda ister çıktı olarak kat maliklerine gönderilir.
 1. keremm
  Pazartesi, 08 Mar 2010 zamanında 22:43 | #1

  slm ben yenı katıldım bende sızlergıbı tokı kayabası evlerıne yazılmıstım allah bızede nasıp ettı 14.bolge b1blok 9.kat 39 daıre.oncelıkle herkeze hayırlı olsun allah utandırmasın.arkadasın bır sorusu vardı ona cevap vermek ıstedım merkezı sıstemle ılgılı herkez yaktığı kadar odeme yapacakmıs.

 2. merbug
  Salı, 05 Eki 2010 zamanında 15:47 | #2

  Normal peteklere göre bizim petekler küçük. Merkezi sistemin güzelliği mi yoksa müteahitin cimriliği mi onu tam kestiremedim…

 3. muratkara
  Çarşamba, 29 Ara 2010 zamanında 14:01 | #3

  sıcak su temini nasil olacak kombi allmak gerekiyormu bilgi verirmisiniz teşükkerler

 4. kavakyeli
  Cumartesi, 16 Nis 2011 zamanında 19:10 | #4

  termostatik vanayı bizmi taktırıcaz.Toki teslim ederken peteklere takıyormu.

yorum sayfaları
1 2 3 4 1030
 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.