ana sayfa > Genel Bilgiler, Haberler > Sorularımızı Toki Başkanı Erdoğan Bayraktar Cevapladı

Sorularımızı Toki Başkanı Erdoğan Bayraktar Cevapladı

Salı, 19 Oca 2010 admin yorum ekle

Üyelerimizden XeoNe arkadaşımızın özel gayretiyle sorularımızı Toki Başkanı Erdoğan Bayraktar cevapladı. Çabalarından dolayı XeoNe arkadaşımıza, cevaplarından dolayı da Erdoğan Bakraktar’a teşekkür ederiz. Erdoğan beyi yaptığımız organizasyonlardan birinde görmeyi de arzu etmekteyiz. Ümit ediyoruz ki bu isteğimizi de geri çevirmeyecektir. Buyrun sorular ve cevapları:

Sayın Erdoğan Bayraktar,

Bizler, sizlerin vesile olduğu ve henüz evlerine taşınmamış yüz binlerce Kayabaşı sakinlerini temsil ediyoruz. Şu an için herhangi bir resmiyetimiz yok. Ama bu birlikteliğin bizlerin resmiyetten çok daha büyük ve daha sıcak bir aile olarak ayakta kalacağımızı gösteriyor.

Günümüzde yeni teknolojinin gazeteler ve televizyonlar kadar önemli olduğunu biliyoruz. İstanbul Kayabaşı internet sitesi de bu teknolojinin bir parçası olarak kuruldu. Ne TOKİ’nin resmi web sitesine bir alternatif ne de mali kar için kurulmuş bir sitedir. Şu ana kadar günlük 3-5 bin arası ziyaretçinin olduğu ve üye sayısının da 5000’i aştığı Kayabaşı’nın gelecekte ki sakinleri tarafından kurulan bir site olan www.istanbulkayasehir.com için sizlerin ağzından şu an evleri belli olanlar ve geleceğin cazibe merkezi olacağına inandığımız Kayabaşı’nda yer edinmek isteyenler için sizlerden aşağıda ki sorularımızı cevaplamanızı rica ediyoruz.

Kayabaşı Sakinleri için diğer TOKİ sakinlerinde görülmemiş bir komşuluk içerisindeyiz. Şimdiye kadar Kayabaşı’nda ev sahibi olacaklarla birlikte 7 organizasyonda toplandık. İlk toplantımıza 33 kişi ile bir iftarda başladık. En son kahvaltımız ise 250 kişi ile birlikte bu hafta sonu gerçekleştirildi.

Sayın Bayraktar, sizin de bir Pazar günü ailelerimiz ile birlikte katıldığımız ve Mart ayı içerisinde tarihini sizin belirleyeceğiniz tanışma ve kaynaşma toplantılarımıza katılmanızı rica ediyoruz.

Şimdiye kadar gerçekleştirilen organizasyonlar:

1- Sultanahmet ilk tanışma iftar sofrasında oldu.
2- Habipler Mangal Keyfi
3- Bağcılar Seyit Çavuş Parkı yerli mallar, doğum günü, müzik ziyafeti
4- Kağıthane Tanışma toplantısı
5- Nalia Kahvaltılı tanışma ve kaynaşma toplantısı
6- Halı saha maçları organizasyonu ‘Devam ediyor’
7- Güneşli Kübban ‘Kahvaltı ve öğle yemeği’

SORULAR
Bugüne kadar site içerisinde tartışma konuları açılan ve haklarında yüzlerce görüş ve yorum yapılan sorularımızı aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Yanıtlarınız için Kayabaşı’nın yüz binlerce yeni sakini adına sonsuz teşekkür ediyoruz.

1. TOKİ Kayabaşı projesini nasıl değerlendiriyorsunuz? TOKİ’nin elinde bu kadar kapsamlı bir proje daha bulunuyor mu?

C.1 TOKi- Kayabaşı projesi şu ana kadar Türkiye ‘de yapılan en büyük Uydukent projesidir. TOKİ’nin çevre değerleriyle modern mimariyi bir araya getirdiği geleceğin şehircilik anlayışıyla inşa ediliyor. Kayabaşı’nda her şey konfor, geri dönüşüm, az enerjiyle maksimum verimlilik ve yeşil üzerine kurgulanmıştır.

2. İstanbul-Kayabaşı Bölgesi İçin Konut Tasarımı Ulusal Mimari Fikir Proje Yarışması sonuçlarına göre bu projeden I. Etap da faydalanabilecek mi? Ayrıca bu projeyi İstanbul’da sergilenmesi düşünülüyor mu?

C.2 Konut Tasarımı Ulusal Mimari Fikir Proje Yarışması’nı İstanbul Kayabaşı konutları için yaptık. Projenin her aşamasında da uygulanacak. Ancak, söz konusu yarışmadan ortaya çıkan fikirleri TOKİ’nin diğer yatırımlarında da kullanmak için haklarını satın aldık. Bundan sonra daha özgün TOKİ çalışmaları ortaya çıkacak.

3. Kayabaşı’ndan geçen ve çocuklarımız için tehlike oluşturduğuna inandığımız Yüksek Gerilim Hattı ile ilgili bir çözüm düşünülüyor mu? Bunun için bir plan var mı?

C.3 İmar planında yüksek gerilim hattının geçtiği güzergah yeşil alan olarak ayrılmış olup, mevzuat gereği altında herhangi bir yapı yapılmamıştır. Ayrıca yapılan binaların hatta olan mesafesinde yönetmelikler harfiyen uyulmuştur. Ancak bu yeterlimi yeterli değil. Hatların başka bir güzergaha kaydırılması için de çalışma yapacağız.

4. Yeni satışlar ne zaman olacak?

C.4 Yeni satışlar için şu anda belirlenmiş bir tarih yok. Ancak, günün şartlarına göre yeni yapılan yerler de etap etap satışa sunulacak.

5. İlk etap ev sahipleri devamlı sözü geçen enerji tasarruflu ve çevreye duyarlı evlerine mi yerleşecekler?

C.5 TOKi- Kayabaşı projesi kapsamında yapılan bloklarda ortak alanların ihtiyacı olan elektrik enerjisinin belirli bir kısmı güneş enerjisinden elde edilecektir. Sıcak suların ısınması belirli bir oranı güneş enerjisinden sağlanacaktır.

6. En çok konuşulan konuların başında ise Ulaşım geliyor. Bu konuda
I. Etap sakinlerini bekleyen sıkıntılar olacak mı? Evlerin teslim edilmesi ile birlikte ulaşım sorunu da çözülecek mi?

C.6 TOKi-Kayabaşı projesi kapsamında yapımı devam eden ilk 10 bölgeyi kapsayan Genel Altyapı çalışmaları ilgili kurumlarla koordinasyonlu bir şekilde yürütülmekte olup çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Bölgenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce onaylanan projeler gereği ana arterlere bağlanacaktır.

7. Metro ile ilgili bir çalışma var mı? Bu hattı bütün herkes merak ediyor.

C.7 Bilindiği üzere Atatürk Olimpiyat Stadına kadar metro gelmiş olup, elektrik ve elektrfikasyon çalışmaları devam etmektedir. Metro, tramvay, metrobüs vb. ulaşım araçlarının bölgeye gelmesi Büyükşehir Belediyesinin görev kapsamı içinde bulunmaktadır. Ancak İdaremizce Kayabaşı Bölgesinin imar planına metro ve tramvay yolları konulmuştur.İBB tarafından yapılan planlama ile bölgeye metro çalışmaları gelecektir.

8. Birçok ailenin çocuklarına ilgilendiren okullar ile ilgili olarak; Okullarda eğitimler I.etapların tesliminden hemen sonra eksiksiz ve düzenli bir şekilde faaliyette geçebilecek mi?

C.8 TOKi-Kayabaşı projesi kapsamında ilk 10 bölge içinde yapımı devam eden 1 Adet Kreş, 1 adat anaokulu ile 2 adet İlköğretim okulu ve 2 adet lise inşaatları devam etmekte olup 1. Etap konuları ile birlikte tamamlanarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ’ne teslim edilecektir.

9. Okullara atama başvuruları ne zaman yapılabilir?

C.9 TOKi-Kayabaşı projesi kapsamında yapılan okulların öğretmen atamaları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılmaktadır. Ancak işin aciliyetine binaen İdaremizce gerekli girişimler yapılacaktır.

10. Yapılacak olan sağlık tesisinde tam teşekküllü hizmet verilebilecek mi
Sağlık tesislerinin sınıfı ne olacak? (sağlık ocağı, poliklinik, hastane)

C.10 1.Etap inşaatında sağlık ocağı ihale çalışmaları devam etmekte olup,16.bölge içinde sağlık ocağı ihalesi yapılmış olup,inşaat çalışmalarına başlanılmıştır.

11. İlk satışlardaki daireler (I.etap) ne zaman teslim edilecek?

C.11 TOKi-Kayabaşı projesi kapsamında yapımı devam eden ilk 10 bölgenin teslimleri yapılan Gayrimenkul Satış sözleşmeleri kapsamında 2010-2011 yılı içinde yapılması planlanmaktadır.

12. İnşaat alanında yalnızca B tipi bir örnek daire bulunmaktadır. Ancak hak sahipleri olarak birçok konuda aklımızdaki soru işaretlerini gidermek için B1, C ve DY tipi konutlardan da birer örnek daire yapılmasını istiyoruz. Her tip daireden birer örnek yapılması için bir çalışmanız var mı?

C.12 B tipi örnek daire yapılmış olup, diğer tipler için herhangi bir çalışma yoktur.

13. Bölgelerde camiler ile ilgili net bir bilgi yok. Camiler hangi bölgelerde ve kaç kişilik olacak?

C.13 TOKi-Kayabaşı projesi kapsamında 16. bölgede 600 kişilik bir cami inşaatına başlanılmıştır. 1. Etap da yaklaşık 3000 kişinin ibadet edeceği caminin ihale çalışmaları devam etmektedir.

14. Firmalar tarafından yapılan işçilik nasıl bir yöntemle denetleniyor ve kullanılan malzemelerin kalitesi yeterli mi?

C.14 TOKi- Kayabaşı projesi kapsamında yapımı devam eden işler, Müşavir firma ve İdaremiz Kontrol Mühendislerince kontrol edilmektedir. Kullanılan malzemeler TSE ve CE belgelidir.

15. 9. bölgede bir gölet var bu göletin ıslahı olacak mı veya ileri dönemlerde “sular vadisi” gibi bir çalışma mı düşünülüyor?

C.15 Söz konusu su birikintisi mevcut dere üzerinde olup, altyapı kapsamında gerekli ıslah çalışması yapılacaktır.

16. İstanbul’u bekleyen bir deprem olduğu yönünde kamuoyunda tartışmalar sürüyor. Binalarımız kaç şiddetinde ki depreme dayanıklı?

C.16 İdaremiz tarafından yapılan binalar yönetmeliklere uygun olarak, beklene depremde dikkate alınarak yapılmaktadır.

17. Yeni yürütmelikle birlikte belli metrekare de ki binalarda ortak ısınmaya geçildi. Yeni ısınma sistemleri konusunda bizleri aydınlatabilir misiniz? Ayrıca toplu ısınmanın yanı sıra binalara jeneratör uygulaması yapılacak mı?

C.17 TOKi-Kayabaşı projesi kapsamında yapımı devam eden konutlarda Dairelerin ısıtılması 2008 yılında çıkarılan yönetmelik gereği seri bağlanan yoğuşmalı kombiler ile merkezi sağlanacaktır. Kazan dairesi çatı katında tesis edilecektir. İhtiyaca göre yoğuşmalı kombiler sıra ile devreye girecek, sıra ile devreden çıkacaktır. En az yakıt ile gerekli enerji elde edilecektir. Tüm radyatörlere termostatik vanalar takılacaktır. Termostatik vanalar sayesinde oda ve salon sıcaklık ayarı otomatik yapılabilecektir. Daire içindeki gidiş ve dönüş kolektörlerine takılacak olan kalorimetre cihazı sayesinde kullanılan enerji miktarı ve bedeli bir merkezden okunabilecektir. Sıcak su tesisatı da merkezi sistem olup, güneş kollektörleri ile takviyelidir. Her dairenin sıcak su bedellerinde mbaslı sıcak su sayaçları sayesinde merkezi olarak okunacaktır. sözleşme kapsamında jeneratör uygulaması bulunmamakta olup, istenildiği takdirde teslim sonrası oluşacak site yönetimlerince yapılabilecektir.

Soru ve Önerilerinizi aşağıdaki linkte belirtip en kısa sürede cevap alabilirsiniz.

http://www.istanbulkayasehir.com/forum/topic/toki-baskani-erdogan-bayraktar-istanbulkayabasicomun-sorularini-cevapladi

 1. ayse_betul
  Çarşamba, 31 Mar 2010 zamanında 23:47 | #1

  selam arkadaşlar ben 1.etap c6 blokundayım. uydu kent projesi olarak adlandırılan bir calışmada eğer ki jenaratör yoksa büyük bir eksikliktir.jenaratör .uydu.kablulu tv ….v.s bunlar artık lüx değil bir ihtiyac oldu bunları umarım bir daha dile getirmemize gerek kalmadan uygulama kapsamına alırlar.hangi cağda yaşyoruz biz…..!!?

 2. meyra
  Pazartesi, 26 Nis 2010 zamanında 09:27 | #2

  kesinlikle jenaratör şart ben olmama ihtimalini bile düşünmemiştim.

 3. zerelf
  Pazartesi, 26 Nis 2010 zamanında 16:03 | #3

  komşularıma sonsuz katılıyorummm olmama ihtimali düşünememek hangi çağda yaşıyoruz arkadaşlar uydu jenaratör bunlar büyük eksiklik göz ardı edilemez

 4. ayserana
  Cumartesi, 05 Haz 2010 zamanında 12:19 | #4

  bayraktar bir politikacı gibi sorulara yuvarlak cevaplar vermeyi tercih etmiş. bence (1) ulaşım en ciddi problem olarak görülüyor. yolların ne zaman biteceği meçhul. diğer en ciddi konu ise (2) eğitim kurumlarının yerleşimle birlikte faaliyetlerine başlayabilmesi. mağdur olacak kişiler olacağı kesin ancak bunların körpe yeni nesillerin olması elem ve üzüntü verici bir durum. sanırım gerekli adımların atılması için yetkililerin yine bu platform tarafından zorlanması lazım.
  istanbulkayabasi.com yönetimine ayrıca teşekkür etmek istiyorum ve kendilerine karşı yapılan (3) haksız eleştirileri kınıyorum. reklam alma konusunu dile getirmiş bir ziyaretçi mesela. biraz insaflı olun derim bu arkadaşlara.
  9. bölge sakinlerinden ayse rana

 5. symb
  Pazartesi, 02 Ağu 2010 zamanında 11:41 | #5

  değerli arkadaşlar kayabaşına toki cami yapacakmı bilginiz varmı

 6. polayhan
  Pazar, 03 Eki 2010 zamanında 20:50 | #6

  7.bölge ne zaman teslim edilecek b-53 d-43

 7. blackkwind
  Perşembe, 07 Eki 2010 zamanında 14:42 | #7

  @ayse_betul
  bu konuda size katılıyorum ama yakında karasal yayına geçileceği söyleniyor,ozaman uydu gereksinimide olmayacak sanırım bunu düşünmüş olabilirler:)
  Şuan için en önemli sorunlarımız ulaşım ve yüksek gerilim hatları olarak görülüyor konut tesliminden önce mutlaka ulaşım sorunu halledilmeli, 60 bin konutluk bir projeyi hayata geçirip insanların ulaşımını sağlamamak gibi bir şeyi düşünmemiz bizim açımızdan biraz abes değilmi sizce? bence bu konuda çok fazla sorun yaşamayacağız, yüksek gerilim hatları hem sağlık hemde görünüm açısından çağdışı bir görünüm arzediyor, eğer birlikte hareket edilirse bu sorununda üstesinden gelinebilir.

 8. merhan
  Pazartesi, 05 Eyl 2011 zamanında 17:31 | #8

  15 bölgenin teslimi ne zaman olur..

yorum sayfaları
1 2 3 4 4725
 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.