ana sayfa > Haberler > TOKİ’den Vatandaşa İyi Haber

TOKİ’den Vatandaşa İyi Haber

Perşembe, 08 Oca 2015 admin yorum ekle

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Temmuz 2015′e kadar konut taksitlerinde artış yapmayacak.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, İdarenin satışını gerçekleştirdiği konutlar ve işyerlerinin taksitlerine ve borç bakiyelerine Ocak-Haziran 2015 döneminde artış yapmayacağını açıkladı.

TOKİ tarafından satışa sunulan projelerin taksit ve borç bakiyelerinin belirlenmesinde iki ayrı oran kullanılıyor.

Bunlardan biri, bir önceki altı aylık memur maaş artış oranıyken, diğerini bir önceki altı aylık memur maaş artış oranı, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) arasından seçilen en düşük oran oluşturuyor.

İdare uygulamalarında esas alınan oranlar, yorumlara sebebiyet verilmemesi amacıyla TOKİ tarafından hesaplanmıyor. Veriler, ilgili ve yetkili kurumlar Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türkiye İstatistik Kurumu’ndan talep ediliyor.

Bu kurumlarca bildirilen oranlar, TOKİ tarafından hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılıyor.

Memur maaş artışı oranına göre artış

Memur maaş artış oranına endeksli projelerde, konut ve işyeri alıcılarının taksit ve borç bakiyeleri güncellenirken, yapılan sözleşme gereği, taksitlerin güncelleneceği dönemdeki değil, bir önceki altı aylık memur maaş artış oranlarına bakılıyor.

Bu çerçevede 1 Temmuz-31 Aralık 2014 dönemi artışı, memur maaşlarına Ocak 2014′te yapılan artışa göre gerçekleştirildi.

Temmuz 2014 döneminde memur maaşlarına zam gerçekleştirilmediğinden, TOKİ de Temmuz 2015′e kadar konut ve işyeri alıcılarının taksit ve borç bakiyelerini artırmayacak.

TOKİ tarafından açılan konut kredileri

Öte yandan, TOKİ tarafından açılan konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerinde de artış oranı yüzde 0 olarak belirlendi.

TOKİ tarafından inşa ettirilen ve satışa sunulan eski projeler ile 3 Nisan 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı gereği, T. Emlak Bankası AŞ’den TOKİ’ye intikal eden projelerin, geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri bir önceki altı aylık dönemdeki (1 Temmuz-31 Aralık 2014) memur maaş artış oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları arasından en düşük olanı, yani yüzde “0″ alınarak güncellenecek.

İdare tarafından satılan arsaların geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedellerinde ise bir önceki altı aylık dönemdeki (1 Temmuz-31 Aralık 2014) Yİ-ÜFE oranı olan yüzde 1,18 dikkate alınacak.

Kaynak: http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem/tokiden-vatandasa-iyi-haber/10963/

Categories: Haberler Tags:
  1. Cuma, 09 Oca 2015 zamanında 01:31 | #1

    En düşük rakam memur maaşı olduğunu görüp, hesaplarda kuruş hesabını artıracağından kaale almamışlar anlaşılan. :) 2014 ve 2015 memurun ezildiği yıllar olarak tarihe yazılıyor. Hesabını verecek memuru ezdirenler tabiki…

  2. humerus
    Salı, 20 Oca 2015 zamanında 08:52 | #2

    Sebebi, bi önceki 6 aylık dönemde yanlış oranda artış yapmalarından kaynaklanmakta. Yıllık enflasyonun yarısı kadar yapmaları gerekirken tüm yılın artışını bi seferde yapmışlardı. Yani normalde yapmaları gerekenin 2 katını yanlışlıkla yapmışlardı. Son moda olarak “sehven” deniyor artık. Anlayacağınız devlet memurları yine o eski devlet memurları.

  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.