ana sayfa > Genel Bilgiler > Tüm Kayaşehir’den İlk Taksitler Temmuzda Alınsın

Tüm Kayaşehir’den İlk Taksitler Temmuzda Alınsın

Perşembe, 05 May 2011 iskayad yorum ekle

Kayaşehirli komşularımız, ilk 10 bölgedeki evler 20 gündür teslim edilmektedir ancak taşınan komşularımız ise iki elin parmaklarını ancak geçmiştir. Taşınan komşularımızın ise ne sıcak suyu ne de merkezi ısıtması var, gerek bu durumların düzeltilmesini, gerekse çocuklarının okullarının kapanmasını bekleyen çoğu komşumuz henüz taşınmamıştır. Bir çok konut ise haziranda teslim edilecektir. şu an itibariyle arabası olmayanların ulaşımı çok kötü durumdadır. Bölgedeki karakol, cami, sağlık ocağı inşaatları bitmemiş ve okullar açılmamıştır. Bunlara dayanarak yerleşimin hemen başlamadığı ve başlamayacağı görülmektedir. Bu nedenle Toki’den ilk taksitleri temmuz 2011′de almasını isteyebiliriz. İmzaladığımız sözleşmelerde teslim ayında ilk taksitimizin başlayabileceği belirtilmiş olmasına rağmen bu toki açısından bir mecburiyet değildir. Kaldı ki nisanda teslim ettiği konutların taksitini nisanda başlatmadı. Toki isterse istediği ay taksitleri başlatabilir. Eve girilirken en az 2-3 bin lira masrafımız oluyor, bu açıdan da taksidin 1-2 ay ötelenmesi menfaatimize uygundur. İsteğimiz kanuni bir hak olmayıp vicdani bir durumdur. Taksitlerini ödemeye çoktan başlamış olan komşularımızın da desteğini bekliyoruz.

Not: ilk taksitler temmuzda başlarsa temmuzdaki zam yapılmaz ilk zam 6 ay sonra ocakta uygulanır.

Aşağıya AKİM, BİMER ve TOKİ adreslerini ekledik. Güzel metin yazan komşularımızın 2-3 metnini buraya ekleyeceğiz. Göle yoğurt çalan Nasrettin Hocanın torunlarıyız, neden olmasın.  Çok bastırırsak şansımızı %20-30 görüyoruz ama denemeye değer.

ÖRNEK METİN: ilk iki adrese gönderirken, Sn.Başbakanımız, tokiye gönderirken Sn.Toki Yetkilileri şeklindeki başlığı kullanabiliriz.

Sn.Başbakanımız, Sn.Toki Yetkilileri,

Toki Kayaşehir Konutlarının binlerce hak sahibiyiz.Aylardır beklediğimiz daire teslimatları yeni yeni başlamış ancak teslimatın başladığı şu ayda yani Haziran ayında bölgede henüz çocuklarımızı gönderebileceğimiz bir okul,hastalanan komşularımızın başvuracağı sağlıkocağı veya karakol gibi,bir yaşam alanı dahilinde faaliyet halinde olması son derece önemli kurumlar maalesef henüz faaliyete açılmadığı gibi,işlerimize gidip gelebileceğimiz ulaşım araçları da bölgemizde henüz yok denecek kadar azdır.Hatta bölgemizde temel öğemiz yiyeceklerimizi alabileceğimiz bir market bile bulunmamaktadır.Daire içlerinde ne merkezi sistem ne de sıcak su bulunmaktadır.Duvarlar ve evlerin içi oturulamayacak kadar soğuktur.Bu sebepledir ki,daireler teslim alınsa bile komşularımız söz konusu bu şartların asgari temelleri oluşmadıkça bölgeye taşınamayacaklardır.Kaldı ki daire teslimatı sırasında ödediğimiz ortalama 2000-2500 Tl.lik toplu masraflar aynı ayda bir de Toki taksidiyle birleştiğinde bizleri mağdur edecektir.
Bu sebepledir ki;Sözleşmelerimizde bulunan ”Evlerin teslim alındığı ay taksitlerin de başlayabileceği” ibareli şartta binlerce kat maliki olarak Toki’den dileğimiz insiyatif kullanarak sözleşmede belirtilen ilk taksitlerimizi 2011-Haziran’da değil 2011-Temmuz ayında başlatması olacaktır.Bizleri uygun fiyatlarla ev sahibi yapan Toki gibi bir kurumun bunu kanuni olmasa da vicdani bir görev addederek bu konuda gerekli düzenlemeyi yapacağına inanıyor,iyi çalışmalar diliyoruz.

Saygılarımızla
Toki-Kayaşehir sakinleri

AKİM başvuru formu.
http://basvuru.akim.akparti.org.tr/vatandas/default.aspx
ilk çıkan kutudan toki seçilecek.
ikinci kutuda destek ya da öneri seçilecek.

BİMER İNTERNET BAŞVURU FORMU:
http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/Bimer/pApplicationEntry.aspx

TOKİ bilgi edinme formu:
http://www.toki.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF2C8B4054E89DE972

TOKİ şikayet formu:
http://www.toki.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF94A13708219A80D0

Categories: Genel Bilgiler Tags:
 1. canakkaleli
  Salı, 10 May 2011 zamanında 20:55 | #1

  haziranın 1. gününden itibaren evini alacak komşularımızın durumu 6 ay önce teslim edilen,gölbaşı örencik konutları ile emsal teşkil ediyo..her şey aynı..tokiden son gelen meillerde haziranda evini alanların temmuzda taksite başlayacağıda doğrulanıyo.burda da toki ile anlaşıyoruz .yalnız toki gölbaşı örencikde zammı altı ay sonra başlatırken kayabaşında ilk taksitle beraber temmuzda başlatmaya çalışıyor.bence tokinin içindede ciddi bir kararsızlık var.

 2. bahtiyar
  Salı, 10 May 2011 zamanında 21:57 | #2

  Az önce TOKİ’ye gönderdiğim mesaj.
  Siz de bir benzerini ya da aynısını size gelen cevaba karşılık olarak gönderebilirsiniz.

  “Sayın TOKİ yetkilileri

  Verdiğiniz cevapta taksitlerle ilgili olarak sözleşmeye uyulacaktır demişsiniz ama Ankara Gölbaşı Örencik projesinde dönem artışını taksitlerin ödenmye başlanmasından 6 ay sonra başlatmışsınız.

  [b]Ankara Gölbaşı Örencik Projesi (6.Bölge) kapsamında yer alan 744 adet konutun teslimleri 7 Aralık 2010 – 17 Aralık 2010 tarihlerinde ekte yer alan Konut Teslim Programına göre gerçekleştirilecektir.
  Konut alıcılarının taksit ödemeleri, konutlarını teslim alıp almamasına bakılmaksızın ilan edilen teslim programına göre takip eden ilk ay başlayacaktır.
  Dönem artışı ise Temmuz 2011 tarihinde başlayacaktır.[/b]

  Biz kendimize bir ayrıcalık istemiyoruz. Lütfen sözleşmeyi tek taraflı olarak yorumlamayın. Biz dar gelirli ailelerin durumunu da dikkate alın. Ayrıca mesajınızda Kayaşehir’de ısınma ve sıcak su problemi yoktur demişsiniz ama malesef size bilgi verenler sizi yanıltmışlar. Şu an bölgede hiçbir binada sıcak su ve ısınma imkanı yoktur.

  Lütfen sorunlarımızı ve istekleriimizi yeniden değerlendiriniz ve bizi de memnun edecek bir çözüm bulunuz.

  Teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.”

 3. armonipark
  Çarşamba, 11 May 2011 zamanında 05:18 | #3

  arkadaşlar üzeri atladığımız bir konu var toki bu artışları yapsın ama ben daha öncede yazdım fakat kimseden bir cevap gelmedi ilk 2008 de yazılanlarla 2009 da yazılanlar arasında toplamda yoksa dahi peşinatta sonraki yazılan arkadaşlarımıza avantaj sağlandı banim 75m 20000 tl peşinat verirken sonrakiler 85m aynı peinatı verdiler ve evlerinibenden bir sene sonrayazılmasına rağmen benden önce alan arkadaşlar var hayırlı olsun ama şimdiden sonra gelen zamlar herneise bundan sonra yapılacak olan konutlara yansıyacakmı yoksa aynı sistem devam edecekmi bilgisi olan varmı

 4. bahtiyar
  Çarşamba, 11 May 2011 zamanında 20:17 | #4

  Sayın yetkili.

  Bilindiği üzere TOKİ, İstanbul Kayaşehir’de Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük uydu kent projesinin ilk on bölgesini tamamlamış ve şu günlerde hak sahiplerine dairelerini belli program çerçevesinde teslim etmeye başlamıştır. TOKİ uygulamasına göre, daire teslim tarihinden sonraki ay ilk taksitler ödenecek, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında ise memur maaş artışı oranında zam yapılacaktır.

  Ancak, Kayaşehir projesinde, konut teslim tarihi yoğunlukla Mayıs ve Haziran aylarında yapılmakta; bu da ilk taksitlerin bazı konutlar için Haziran, bazıları için ise Temmuz aylarında yapılmasını gerektirmektedir. Bunun sonucu olarak da, bazı hak sahiplerini Temmuz taksidini zamlı olarak ödemek zorunda bırakmakta, bazılarına ise zam uygulanmama durumunu doğurmaktadır.

  Bahsi geçen konutlar, sosyal konut olarak adlandırılmıştır. Hak sahipleri, daha önce hiç ev sahibi olmayanlar arasından seçilmiştir. Bütün hak sahipleri aynı tarihlerde peşinatlarını ödemiş, birbirlerine çok yakın tarihlerde ev sahibi olmaktadır. Hatta 1 gün ara ile konutlarını teslim alanlar, ayın sonu veya başı olması bakımından, zamma maruz kalacak veya kalmayacaktır. Bu durum sosyal konut anlayışı ve eşitlik prensiplerine aykırı düşmektedir.

  [b]Bu sosyal konutlarda hak sahibi olan yaklaşık 10.000 kişi ve aileleri ile birlikte onbinler adına isteğimiz; taksitlere uygulanacak olan ilk artışın sosyal konut anlayışı ve eşitlik prensiplerine uygunluk çerçevesinde Temmuz 2011 yerine Ocak 2012′ye kaydırılmasıdır.[/b]

  Toki benzer durumdaki projelerde, yani teslim tarihinin zam dönemine yakın olduğu projelerde (örneğin ANKARA GÖLBAŞI ÖRENCİK) zammı bir sonraki döneme ertelemiştir. Zam kalan borç için hesaplandığından, hak sahiplerine yaklaşık %3.5 - 4 oranında ek külfet getirmektedir. Konu ile ilgili olarak TOKİ’ye attığımız maillere tamamen vurdumduymaz, ilgisiz ve incitici cevaplar alınmakta ve çok büyük maddi ve manevi emek harcanan bu güzel proje adeta SABOTE edilmektedir.

  Konutlarımız zaten ulaşım altyapısı hazırlanmadan, eğitim altyapısı eksik olarak (okullar bina olarak hazır olsa bile henüz eğitim faaliyeti başlamamıştır), gıda temini imkanından yoksun olarak (bir ekmek alabileceğimiz büfe dahi yok), ısınma sistemleri çalışmadan, sırf Temmuz zammını hak sahiplerine yansıtabilmek adına TÜCCAR MANTIĞI ile teslim edilmek istenmektedir. En azından ortaya konan görüntü böyle algılanmaktadır. Tokiye ilettiğimiz Temmuz zammının bir sonraki döneme iletilmesi talebimize verdiği yanıt olumsuz ve sosyal devlet ciddiyetinden uzak olmuştur. Bu durum hak sahipleri olarak bizleri çok üzmüştür.

  Toki’nin diğer projelerinin aksine buradaki hak sahipleri örgütlüdür. Kendi kurdukları internet siteleri ve dernekleri mevcuttur. Bu dernek ve internet sitesi aracılığı ile konu gündemdedir. İnsanlar ev sahibi oldukları için sevinmeleri gerekir iken maalesef yukarıda bahsi geçen sorunlar yüzünden mağdur ve üzgündürler. Sorun çözüme kavuşamaz ise üzülerek belirteyim ki sayın Başbakanımız Kayaşehir konutlarının açılışına geldiği zaman Bütün Türkiye açılacak olan pankartlardan da konu hakkında bilgi sahibi olacaktır.

  Şu yaklaşmakta olduğumuz seçim arefesinde, yukarıda belirttiğim Toki’nin diğer uygulamalarıda mevcut olan zammın bir sonraki döneme yansıtılma durumunu, aileleri ile birlikte sayıları on binleri bulan bizlere yapılan bu haksızlığın tamamen partinizin ve sayın Başbakanımızın hizmetlerini sabote etmek amacı taşıyan bürokratlardan kaynaklandığını düşünüyorum. Mağduriyetimizin önlenmesi için gereğini yapacağınızı ümit ediyor ve müjdeli cevaplarınızı bekliyorum.

yorum sayfaları
1 2 3 4 19804
 1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.